تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - مطالب اردیبهشت 1391
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

تقسیمات اقلیمی  در جهان 

در مورد تقسیمات اقلیمی کوپن-دانشمند اتریشی-  براساس نمو انواع نباتات، پنج نوع اقلیم در مقیاس جهانی معرفی میکند که عبارتند از:

1-      اقلیم بارانی استوایی:  در این اقلیم فصل سرد وجود ندارد و معدل دمای هوا در سردترین ماه سال بیش از 18 درجه سانتی گراد است.

2-      اقلیم گرم و خشک: در این مناطق ، به دلیل آنکه میزان بارندگی سالانه بخار آب مورد نیاز جهت رطوبت هوا را تامین نمی کند، هوا بطور کلی خشک است.

3-      اقلیم گرم -معتدل: معدل دمای هوای سردترین ماه سال در این مناطق بین 18 و 3- درجه سانتی گراد و معدل دمای هوا در گرم ترین ماه سال بیش از 10 درجه سانتی گراد است. در این مناطق ، زمستان کوتاه است . ولی ممکن است حدود یک ماه یا بیشتر ، زمین یخ بسته یا پوشیده از برف باشد.

4-      اقلیم سرد و برفی: در این اقلیم ، معدل دمای هوا در گرم ترین ماه سال بیش از 10 درجه و در سردترین ماه سال کمتر از 3- درجه سانتی گراد است. بارندگی در این مناطق معمولا به صورت برف است و در طول چند ماه از سال ، زمین پوشیده از یخ و برف می شود.    

5-      اقلیم قطبی: در این اقلیم ، معدل دمای هوا در گرم ترین ماه سال کمتر از 10 درجه سانتی گراد است و در اینجا –برخلاف اقلیم بارانی استوایی- فصل گرم وجود ندارد.(81)

تقسیمات اقلیمی در ایران

اصولا در بسیاری از مناطق جهان، اقلیم به وسیله عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا مشخص می شود. ایران با قرار گرفتن بین 25و40 درجه عرض جغرافیایی شمالی در منطقه گرم قرار دارد و از نظر ارتفاع نیز فلات مرتفعی است ک در مجموع سطوحی از آن که ارتفاعشان از سطح دریا کمتر از 475 متر است،درصد بسیارکمی از سطح کل کشور را تشکیل می دهند.

بی تردید در کشوری کوهستانی مثل ایران ، هیچ گاه دو نقطه از نظر اقلیمی کاملا یکسان نیستند. با این حال ، بهترین روش برای دستیابی به پایه ای به منظور تعیین مناطق اقلیمی کشور استفاده از روش کوپن است .البته باید تغییراتی در آن صورت بگیرد تا نتیجه موزد نظر حاصل شود و مناطقی با آب و هوای مشابه، تحت فرمول معینی قرار بگیرند و معرفی شوند.

بنابراین تقسیمات چهارگانه ای ایران را که توسط دکتر حسن گنجی پیشنهاد شده ، می توان مورد استفاده قرار داد. وی تقسیم بندی کوپن را با کمی تغییر و با توجه به عوارض جغرافیایی کشور به شرح زیر پذیرفته است.

1-      اقلیم معتدل و مرطوب(سواحل جنوبی دریای خزر)

2-      اقلیم سرد(کوهستان های غربی)

3-      اقلیم گرم وخشک (فلات مرکزی)

4-      اقلیم گرم و مرطوب ( سواحل جنوبی)(82)


ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه 1 اردیبهشت 1391 ساعت 11:10 ب.ظ توسط مریم عزیزی نظرات |

اقلیم تا آنجا که به آسایش مربوط می شود، نتیجه تأثیر متقابل عناصری چون تابش آفتاب، دما و رطوبت هوا، وزش باد و میزان بارندگی است.(3)

تابش آفتاب

«آفتاب» پرتویی الکترومغناطیسی است که از خورشید ساطع می شود. این پرتو دارای طول موج های مختلفی بین 28/0 تا 3 میکرون است. طیف نور خورشید، به طور گسترده به سه قسمت فرابنفش، قابل رؤیت و فرو قرمز تقسیم می شود.(3)

دمای هوا

  مقدار انرژی خورشیدی تابیده شده به هر نقطه از سطح زمین در طول سال، به شدت و دوام تابش آفتاب در آن منطقه بستگی دارد و میزان گرما و سرمای سطح زمین، عامل اصلی تعیین کننده ی درجه حرارت هوای بالای آن است.(4)

رطوبت هوا

منظور از رطوبت هوا، مقدار آبی است که به صورت بخار در هوا وجود دارد. بخار آب از طریق تبخیر آب سطح اقیانوس ها و دریاها، همچنین سطوح مرطوبی چون گیاهان وارد هوا می شود. این بخار به وسیله ی جریان هوا و باد به بقیه ی قسمت های سطح زمین منتقل می شود.(5)

باد

اختلاف درجه حرارت و فشار هوا ،به علاوه دوران کره زمین باعث جابجایی هوا و در نتیجه باد می شود. به دلیل اینکه باد با خود ابرهای باران زا و باران که لازمه حیات است را به ارمغان می آورد،بدون وجود باد ، زندگی در روی کره زمین برای بشر غیر ممکن است . در ایران ابرهای باران زا از طرف دریای مدیترانه و اقیانوس هند می آیند .جریان باد دیگری هم از سمت شمال می وزد که با خود سرمای زیاد به همراه دارد.در جنوب ایران بادهای صحرایی عربستان می وزد(.( www.naghsh-negar.ir

 سیستم های باد

به طور کلی،در هر نیم کره ی زمین سه سیستم کلی باد وجود دارد: بادهای تجاری، بادهای غربی و قطبی، و بادهای موسمی. علاوه بر این سه سیستم، بادهای دیگری نیز وجود دارد که یکی از آنها بادهای محلی است که در مناطق کوهستانی و دره ها جریان دارد؛ همچنین نسیم شب و روز که در سواحل دریا می وزد.(8)

بادهای تجاری

مرکز این بادها در مناطق نیمه استوایی دو نیم کره ای است که دارای هوای پرفشار هستند. این دو مرکز در منطقه ی استوا به هم نزدیک شده، در آنجا کمربند کم فشار را تشکیل می دهند. بر روی اقیانوس ها، جهت این دو جریان هوا در نیم کره شمالی به سمت جنوب غربی و در نیم کره ی جنوبی به سمت شمال غربی است. جهت حرکت این دو باد معمولاً ثابت است و دما و روطبت آنها به مناطقی که از روی آن عبور می کنند بستگی دارد.


ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه 1 اردیبهشت 1391 ساعت 11:04 ب.ظ توسط مریم عزیزی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت