تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - مطالب اسفند 1390
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

اساسا انتخاب منابع تفرجی در وحله نخست وابسته به معیارهایی عمومی است که با خصلت و ماهیت محیط های طبیعی و بکر منطبق است که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-         طبیعی بودن

-         بکر بودن(دست نخوردگی)

-         سیمای فیزیکی

-         ویژگی های زیبا شناختی

-         پوشش گیاهی

-         مجموعه حیوانی

اما آنچه که ترکیب و آمیختگی معیارها برای گزینش مناطق تفرجی در طبیعت را با دشواری همراه می کند  وجه اصلی برنامه ریزی و به عبارتی مردم است . در واقع تمایل مردم به استفاده از منطقه ای طبیعی بعنوان تفرجگاه عامل تعیین کننده ای است که می توان آن را به منبع تفرجگاهی تبدیل کرد.

آشنا بودن به وجوه فرهنگی مخاطبان اصلی تفرجگاه مانند آداب تغذیه، تفریح ، بازیها و مواردی از این دست می تواند طراح را در اختصاص فضاهای مورد نیاز و پیش بینی امکانات و تجهیزات و تسهیلات مربوطه یاری نماید. معیارهای زیست محیطی انتخاب گردشگاه طبیعی از دو جنبه قابلیت و محدودیت قابل تعیین است. 

معیارهای منطقه (Zoon) توسعه فیزیکی برای تفرج

منطقه توسعه فیزیکی که بر اساس ارزیابی واحدهای زیست محیطی بعنوان منطقه تفرج انتخاب می شود باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

1-     ارتفاع: توسعه ، تفرج متمرکز مطلوب در گردشگاه های طبیعی تنها در طبقه ارتفاعی 400 تا 800 متر تعیین می شود.

2-     جهت جغرافیایی: توسعه فیزیکی مطلوب در گردشگاه های طبیعی برای تفرجگاه های تابستانه با جهت های شرقی و شمالی و برای تفرجگاه های زمستانه جنوبی و غربی است.

3-     شیب : مطلوبیت هر منطقه برای توسعه فیزیکی در طبقات شیب کمتر از 15%  تعیین می شود.

4-     زمین شناسی: منطقه توسعه فیزیکی گردشگاهی از لحاظ تشکیلات زمین شناسی نباید در مناطقی که دارای خصوصیات لغزشی است قرار بگیرد.

5-     خاک شناسی : خاک هایی که دارای حاصلخیزی بوده و عمق آنها از متوسط تا عمق نوسان دارد کیفیت منطقه تفرجگاهی را ارتقا خواهد بخشید .

6-     شرایط اقلیمی:  برای توسعه فیزیکی مطلوب در گردشگاه طبیعی لازم است متوسط دمای ماهانه بین 21 تا 30 درجه سانتیگراد در زمان استفاده باشد. هر چقدر تعداد ماه هایی که دارای این دما باشد افزایش یابد سطح  تقاضای تفرجگاهی نیز بیشتر خواهد شد. همچنین لازم است تعداد روزهای آفتابی 7 تا 15 روز در ماه باشد درصد رطوبت نسبی ماهانه در زمان استفاده 25 تا 30 درصد. میزان ابرناکی ماهانه در زمان استفاده تنها بین 5/1 تا 5/2 % قابل پذیرش است.

فرسایش پذیری زمین : اراضی تثبیت شده یا اراضی
ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه 13 اسفند 1390 ساعت 09:56 ق.ظ توسط مریم عزیزی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت