تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - مطالب مهر 1389
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

کوششی از سمیه ایمانی و مریم عزیزی

پوشش گیاهی هر آن چیزی است که از سطح زمین رشد کرده و زمین را می پوشاند.

پوشش گیاهی استان شامل چند بخش است:

1-       بستر پوشش گیاهی:

-          چمن: چمن ها نسبت به کم آبی مقاوم هستند و احتیاج به هرس دائمی ندارند.

-گیاهان پوششی 3 دم: زیبایی و دوام چمن را ندارند.

2-       درختها:

 درختها به 2 نوع تقسیم می شوند:

- خزان پذیر(پهن برگ) : مانند افرا ، نارون، زبان گنجشک، کاتالیا(جوالدوز)، عرعر، چنار، صنوبر

- همیشه سبز(سوزنی برگ): مانند انواع کاج و سرو

3- درختچه های زینتی: که بعنوان پرچین استفاده می شوند، مانند ترون و مورد که در رفوژ خیابان ها و بلوارها مورد استفاده قرار می گیرند. زرشک زینتی نیز که از دسته درختچه های زینتی می باشد برای تزیین در پارکها و خیابان ها استفاده می شود.

4- گل های دائمی: انواع رز ( معمولی و رونده) و نسترن

5-گل های فصلی:

-          بهار یا نوروزه:  که شامل بنفشه، شب بو، مینای چمنی است.

-          تابستانه: شامل اطلسی ، گازانیا، رعنای زیبا، اختر، کوکب و گل عسلی

-          پاییزه: شامل داوودی وگل کلم زینتی.

6- متفرقه: شیرخشت، بداغ، یاس زرد (که در اواخر اسفند و اوایل بهار شکوفا می شود) .

آبیاری

همه این گیاهان روزانه آبیاری می شوند ، البته چمن ها روزانه آبیاری می شوند ولی گل ها را می توان هر 3 روز و درختان را به صورت 1 بار در هفته نیز آبیاری کرد.

 طراحی و اجرای فضای سبز

طرح اولیه در قسمت شهر سازی شهرداری استان مطرح می شود و پس از انجام مراحل این طرح ها برای اجرایی شدن در اختیار سازمان پارک ها و فضای سبز قرار می گیرد.

بنا به گفته مسئولین مربوطه به دلیل نبود ارتباط بین شهرسازی و سازمان فضای سبز ، همواره اختلالاتی در طراحی و اجرای پروژه های فضای سبز بوجود می آید.

هرس

به مفهوم سر برداری و جوان سازی درختان و گیاهان است. بعد از انجام عمل هرس، هورمون های باعث رشد درخت به قسمت های پایین تر آمده و گیاه بصورت  پر شاخ و برگ تر در آمده و رشد می کند.

-هرس سنگین

هرس سنگین به هنگام زمستان و اواخر پاییز – زمانی که درخنان خفته اند- صورت می گیرد.در این نوع هرس 3/2 ( دو سوم) تاج درخت هرس می شود ولی جوانه انتهایی گیاه باقی می ماند؛ زیرا این جوانه بیشترین انرژی برای رشد را از درخت می گیرد . همچنین هرس سنگین باعث رشد استوانه ای درختان می شود که این نوع رشد در طراحی فضای سبز شهری بسیار مهم است چون رشد هیدرولیک درخت باعث کاهش دید شده و همچنین رشد شاخه های درختان به سمت خیابان ها موجب کاهش دید رانندگان خواهد شد.

بعد از انجام عمل هرس سنگین، ماده قرمز رنگی روی قسمت بریده شده درخت زده می شود تا از ورود آفت ها و عوارض دیگر به درخت جلوگیری کنند. این ماده اصطلاحا چسب هرس نامیده می شود.

البته شایان ذکر است در حال حاضر استان افراد متخصص برای طراحی فضای سبز ندارد و کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند به صورت تجربی در این حرفه فعالیت می کنند ولی به گفته مسئولین افرادی برای آموزش طراحی فضای سبز به صورت تخصصی و حرفه ای در نظر گرفته شده اند و اقداماتی در این زمینه انجام شده است. 
نوشته شده در جمعه 30 مهر 1389 ساعت 09:17 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |

قسمتی از مطالب نوشته شده در این پست در روز بازدید گروه شهرسازی از فرودگاه زنجان جمع آوری شده و قسمت بیشتر آن توسط من و خانم عزیزی روزی که برای تکمیل پروژه درس تأسیسات شهری به فرودگاه زنجان رفته بودیم نوشته شده است. به جاست که از همکاری همه کارکنان فرودگاه زنجان علی الخصوص آقایان رمضانلو ( مسئول مراقبت پرواز فرودگاه ) و علوی زاده ( معاونت فرودگاه ) صمیمانه قدر دانی کنیم .     

اطلاعات پروازی :

فرودگاه های کشور زیر نظر سازمان هوایی کشور می باشند با مسئولیت وزیر راه و ترابری . هم اکنون حدود 12 سال است که شرکت های فرودگاهی به صورت جدای از سازمان هوایی مسئولیت فرودگاه های کشور را بر عهده گرفته اند ، البته برخی از امور فنی همچون : تایید خلبان ، برگزاری دوره های تخصصی ( الکترونیک و .. ) زیر نظر سازمان هوایی کشور است .

در حال حاضر پرواز ها 2 روز در هفته انجام می گیرند ( روزهای سه شنبه و جمعه ساعت 12 ظهر ) که به صورت : زنجان – مشهد و بالعکس می باشد. ولی با پی گیری های استاندار و تلاش های ریاست فرودگاه به زودی پرواز کیش – زنجان نیز راه اندازی خواهد شد؛ به صورت 3 روز در هفته.

و نیز مهندس شجاعی رایزنی هایی با استاندار جهت برقراری پروازهای خارج از کشور انجام داده اند و لازم به ذکر است که مرز هوایی این پروازها توسط وزارت کشور و هیئت وزیران تایید می شود .

درحال حاضرمسئولین فرودگاه در حال ساخت سوله ای جهت آشیانه هواپیماهای آموزشی می باشند .

درکل کشور 72 فرودگاه وجود دارد وفرودگاه زنجان جزء فرودگاه های نظامی و عمومی می باشد .

سوخت مورد نیاز هواپیما :

ü        بنزین سوپر برای هواپیماهای تک ملخ

ü        GP4  برای هلیکوپتر و هواپیماهای فوق جت ملخ دار

ü        GET A1 برای هواپیماهای با موتور جت

مساحت کل فرودگاه زنجان : 360 هکتار

فاصله از شهر ( ناتی کال مایل ) : 8 مایل

ارتفاع از سطح دریا : 5372 پا

طول باند پروازی : 300 متر

عرض باند پروازی : 45 متر

مساحت ترمینال : 8/3553 متر مربع

مساحت برج مراقبت : 383  متر مربع

ارتفاع برج مراقبت 27 متر است .در برج مراقبت 6 دستگاه فرستنده و گیرنده وجود دارد که در صورت بروز اختلال در هر کدام از دیگری استفاده میشود و اگر چنانچه  دستگاه ها با مشکل مواجه شوند برج مراقبت به وسیله دستگاهی که تولید نور دارد ( سبز – زرد – قرمز - فلش ) با خلبان ارتباط برقرار می کند . همچنین یک گیرنده GPS نیز در برج مراقبت وجود دارد که تمام مکالمات توسط گیرنده ها و فرستنده ها و تلفن ها را ضبط و کنترل می کند .

این برج مجهز به آژیر می باشد که اگربه مدت 10 ثانیه به صدا در آید به معنی این است که هواپیما در حال سقوط است .

برج مجهز به سیستم ON LINE  شبکه اطلاعات هوانوردی کشورهای مختلف است . همچنین اطلاعات مربوط به پروازهای داخلی و خارجی از قبیل : تعداد مسافران ، ساعت های پرواز و ... و اطلاعات جوی فرودگاه های مختلف نیز در این شبکه موجود می باشد .

مساحت ایمنی زمین ( آتش نشانی ) : 700 متر مربع


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه 29 مهر 1389 ساعت 10:49 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |

نامت چه بود ؟

- آدم

فرزند ؟

- من را نه مادری نه پدری ! بنویس اول یتیم عالم خلقت ...

نام محل تولد ؟

- بهشت پاک .

اینک محل سکونت ؟

- زمین خاک

و آن چیست بر گرده نهاده ای ؟

- امانت است

قدت ؟

- روزی چنان بلند که همسایه خدا ، اینک به قدر سایه ی بختم به روی خاک ...

اعضای خانواده ؟

- حوای خوب و پاک ، قابیل خشمناک ، هابیل زیر خاک ...

روز تولدت ؟

- در روز جمعه ای ! به گمانم که روز عشق !

رنگت ؟

( توصیه می کنم تا آخر شعر رو بخونید ، واقعا جالبه ! )


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه 26 مهر 1389 ساعت 09:21 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |

با سلام . این مطالب طی بازدید گروه شهرسازی از واحد تصفیه آب زنجان جمع آوری شده است . از دوستان تقاضا داریم که اگر مطلب یا عکسی دارند که مطالب را تکمیل یا تصحیح می کند به من یا خانم عزیزی برسانند تا حق مطلب ادا شود .با تشکر فراوان از جناب آقای مهندس لطفی ، ناظر الکترومکانیکال این واحد.

ایمانی - عزیزی

در واحد تصفیه آب زنجان ، یک مدول ساخته شده است و مدول شماره 2 در حال ساخت می باشد ، ظرفیت آن 1270 لیتر می باشد و نیز 30 لیتر برای آب های پرت ( غیر قابل شرب ) تعیین گردیده است .

عملیات بر روی آب به دو صورت : 1 . فیزیکی شامل جداسازی مواد ( گرد و غبار و برگ و ... ) 2 . شیمیایی شامل گند زدایی و... انجام می گیرد .

سرچشمه ی آب ورودی به واحد تصفیه واقع در 15 کیلومتری سد تهم است که 3 کیلومتر مسیر این آب ها در مسیل جریان دارد . قابل ذکر است که آب از سد تهم وارد آبگیر شده و سپس به تصفیه خانه وارد می شود . برای رساندن آب به واحد تصفیه از بند آبگیر ، km  12.3 لوله گذاری فولادی به قطر mm 1200  انجام شده است .

فرایند پروسه ی تصفیه :

1 – شیرخانه ی آب خام : که واحدهای اندازه گیری در آن است : ph متر : به صورت آنالوگ و در محل ورود انجام می شود . فولومتر : به صورت online روی تابلوهای میمیک و مانیتورینگ مشخص می شود و کدورت سنج : واحد سوم اندازه گیری است . این بخش شامل شیر پروانه ای به علاوه ی محرک برقی است که در مواقع ضروری استفاده می شود . از شیر سوزنی نیز برای تنظیم دبی استفاده می شود .

2 – دیواره ی آرام کننده و کلر زنی آب .

3 – فلش میکسر : شامل مواد منعقد کننده ( کلروفریک ) به علاوه پلی الکترولی ( کمک کننده ) است که در مواقع ضروری یعنی هنگامی که کدورت بالا یا پایین می شود استفاده می شود . ( زیر 10NTU و بالاتر از 200 NTU ).

4 – فلوکلاسیون : همراه با زلال ساز است و همزن ها هنگام تشکیل پیوند ها ( فلوک ها ) فعال می شوند .

5 – زلال ساز : در این مرحله لخته سازی و ته نشین شدن ، برای بیرون کردن فلوک ها انجام میگیرد . در عین حال ممکن است بعضی مواد رسوب نکنند یا تشکیل فلوک ندهند ، در این صورت مواد وارد فیلتراسیون می شوند ، به این ترتیب که : از روی ماسه های سیلیسی به ضخامت 0.7 – 1.4 mm عبور می کند تا تصفیه فیزیکی کامل شود .

چشمه های فیلتراسیون نیاز به شستشو دارند که این عمل در مخزن بک باش ( معکوس ) در سه مرحله انجام می گیرد :

الف : دمنده های هوا ، هوا را با حجم زیاد وارد مخزن می کنند، مواد گرفته شده توسط سیلیس ها جدا شده و روی سطح آب می آیند.

ب : پمپ وارد هوا شده و آب و هوا همزمان وارد مخزن می شوند . لازم به ذکر است که 2 پمپ در مدار وجود دارد ، یکی فعال و دیگری به صورت stand by است .

ج : هوا از مخزن خارج شده و پمپ دیگر وارد مدار می شود تا زلال سازی انجام شود .

آب حاصل از این شستشو باید بازیافت شده و به چرخه تصفیه برگردد ، که این عمل توسط ریکاوری انجام می شود و در نهایت آب حاصل از فیلتراسیون به مخزنی با ظرفیت  15000 m مکعب انتقال داده می شود .

6 – عمل گندزدایی نهایی : روش اول و معمول ترین روش کلرزنی است . کلر آب بین 1.2 – 1 متغیر است . چنانچه آب هیچ کلری نداشته باشد ، سلامتی آب تضمین شده نمی باشد . کلر اولیه بهتر است 0.6 PPM و کلر نهایی  0.2 PPM  باشد .

روش های دیگر گند زدایی یکی روش ازن و دیگری روش UV  است .

بخش های مختلف واحد تصفیه آب زنجان :

1 – واحد شیمیایی :

مواد شیمیایی تهیه شده توسط پمپ ها به محل ورودی آب تزریق می شوند .

 ابتدا آب آهک وارد می شود که از آهک کیسه ای 98% تولید می شود ، بدین صورت که از آهک غبار گرفته شده و سپس Mixing  شده و به آب تزریق می شود .

در بخش پلی الکترولیت ، مواد شیمیایی توسط یک پیچ حلزونی به صورت آهسته وارد آب شده ، پس از میکس به ورودی تزریق می شوند .

2 - زلال ساز – فلوکلاسیون – ریناچ ( تنظیم دبی آب ) :

ورودی آب 200 – 300 Li  است و حدود 2 ساعت طول می کشد تا آب ورودی به کانال کناری برسد .

3 – واحد فلش میکسینگ :

کلر اولیه و آب آهک همزمان و بلافاصله بعد از ورود آب تزریق و میکس می شود .

این واحد برای 4 فلش میکسر طراحی شده و قرار است واحد تصفیه برای 1300 Li  آماده شود . ولی در حال حاضر فقط یک فلش میکسر فعال است . ( لازم به ذکر است که فلش میکسر 100 دور در دقیقه حرکت میکند . )

نکته قابل توجه این که آب ریکاوری هم در این قسمت وارد آب در حال تصفیه می شود .

4 – واحد فیلتراسیون :

نوعی صافی تند است که آب بلافاصله از آن خارج می شود . در این واحد 2 نوع فیلتر وجود دارد :

- فیلتر خشک که حاوی سیلیس 18% است و مواد معلق در آب را می گیرد . این نوع فیلتر بعد از مدتی توسط شستشوی معکوس احیا می شود . – فیلتر در مدار  .

5 – مانیتورینگ :

تمام فرایند پروسه ی تصفیه روی تابلو به حالت شماتیک نشان داده شده است . این تابلو برای 1000 NTU  قدرت طراحی شده است و بیش از این قدرت ، تصفیه از مدار خارج می شود .

6 – کلر زنی :

محل نگه داری و برداشت کلر ( مایع و گاز )

نشت 2 PPM  کلر باعث فعال شدن آلارم و آژیر خارج از سالن می شود . همین طور نشت 5PPM  باعث فعال شدن دوش های اضطراری و همزمان فن ها شده و گاز به سمت بیرون هدایت می شود . اپراتور این بخش باید همراه بالباس مخصوص و کپسول اکسیژن وارد شود . شعاع خطر نشت کلر  5Km  است .

توجه شود که  3PPM  کلر در شش ها برابر با مرگ است .

7 – کلریناتور :

کلر ورودی و خروجی توسط کلر سنج کم و زیاد می شود .

 

 

نکات قابل توجه در واحد تصفیه آب زنجان :

1 – سازه ها برای 12 ریشتر زلزله آمادگی دارند .

2 – سازمان های بهداشت ، آب و فاضلاب منطقه ای و جهاد دانشگاهی ، نظارت بر سلامت آب را بر عهده دارند .

3 – در زنجان 38% آب به صورت پرت به هدر می رود ، چون شکستگی شبکه زیاد است .

4 – افق این طرح سال 1410 است .


 

  

 


نوشته شده در یکشنبه 25 مهر 1389 ساعت 10:55 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت