تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - میدان های عمومی فرانسه فضایی منا سب برای گفت و گو
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

ترجمه :مینو موسوی 

در میدان عمومی ، شهروندان همراه با نمایندگان و متخصصان برای برگزاری نشست و گفت و گو درباره فعالیت های مربوط به شهر به دور یکدیگر جمع می شوند ، در مورد دموکراسی محلی و نحوه اجرای آن بحث و گفتگو می کنند ، نیاز های جدید را در این زمینه مطرح می سازند وسپس آنها را مورد بررسی قرار می دهند .

در میدان عمومی ، شهروندان به این باور دست می یابند که هویت های گروهی باید حفظ شوند واستقلال در مقابل گروه های سیاسی نیز باید تقویت گردد . عملکرد های عمومی شهر باید مورد بررسی قرار گیرند تا این اطمینان حاصل آید که اینها به صورتی کاملا اصولی و آگاهانه به مرحله انجام درمی آیند .

میادین عمومی فرانسه به تجهیزات خاصی مجهز شدند تا فضای لازم و مطلوب را برای بیان نظریات و عقاید فراهم آید و تمام جنبه های لازم برای آزاد بودن افراد و احساس آرامش آنها مهیا باشد .

افرادی که در میدان عمومی حضور می یابند باید حق لازم برای تعریف چارچوب های ضروری این مکان ، و اصول و قوانین بحث های مطرح شده را داشته باشند ؛ و نیز باید ارزیابی عمومی و دائمی نقش خود را در شهر به عهده گیرند .

مردم شایسته ترین قدرت محسوب میشوند تا با مشارکت در عملکرد های شهر خود و ارزیابی مداوم آنها، منابع مختلف شهر و منابع طبیعی را بهتر بشناسند و با استفاده صحیح تر از طبیعت در جهت حفظ محیط زیست سهیم باشند. سیاستهای اجرایی باید به نحوی باشد که اختلافات را به سمت ایجاد تداوم ووحدت در عملکرد های مختلف سوق دهد . دستیابی به تعریف صحیح  و جدید از شهروندی ، شهر و ساکنا ن ، همکاری و خلاقیت ، محور های اصلی بحث و گفتگو در  میدان عمومی شهر است که برای شکل گرفتن " شهروند اروپائی " به وجود آمده اند .

 

دیدگاه های شهروندان درباره " میدان عمومی شهر " ، نشان می دهد که این فضا عبارت است از مکانی برای ایجاد انگیزه ، تحرک و تلاش ، دیدار و گفتگوی فعالانه در میان شهروندان اروپایی ؛ که در واقع نقش و جایگاه ساکنان را برای مشارکت در " ساخت بهتر شهرشان " تعیین میکند . طرح میدان عمومی شهر در سال 2000 ، بر اساس این نقش اساسی برای مشارکت ساکنان شهر ، به وسیله مسئولان اروپایی و بین المللی به اجرا در آمده است .

برای ایجاد شهری جدید و فردایی بهتر ، برای ایجاد شرایط مثبت در جهت دموکراسی محلی ، برای احیای دموکراسی و زمینه های اطلاعات بیشتر  هر کس باید حق بیان داشته باشد و بیشتر در قدرتی که متعلق به اوست سهیم گردد . از این فرصت می توان برای تبادل اطلاعات استفاده کرد و تجربیات گوناگون را مورد بررسی قرار داد . باید به فردا خوش بین بود و به پیشنهادهای ساکنان گوش داد .

گذار از بدبینی به خوش بینی ، زمینه ساز مشارکت فعالانه در اداره امور شهر هاست ، مشارکتی که می تواند ابعاد مختلف از قبیل نظارت بر نحوه هزینه بودجه شهر و تجهیز فضاهای شهری به منظور نهادینه کردن توسعه محلی پایدار را داشته باشد . با مشارکت فعالانه  شهروندان عملکرد مثبت مدیران شهر و کمبود ها و نقایص مشخص و راه حل های مناسب جهت مرتفع ساختن آنها ارائه می گردد .


نوشته شده در چهارشنبه 30 دی 1388 ساعت 06:28 ب.ظ توسط مریم عزیزی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت