تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - میدان
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

جنبه بسیار مهم و مورد مطالعه ی شکل شهر ، عملکرد و طرح آن است .

دو عامل اصلی مؤثر بر شخصیت میدان های شهری شکل و عملکرد هستند . عملکرد می تواند شامل استفاده اختصاصی ساکنان خانه های پیرامون ، از یک باغ مرکزی خصوصی باشد که توسط نرده ها محصور شده است ، تنوع آن همچنین می تواند بازار های باز ، مجموعه هایی برای مراسم خاص ( مذهبی یا دنیوی ) ، باغ های عمومی با فواره ها و مجسمه ها ، یا پیاتزاهای شهری سنگفرش با کافه های باز خیابانی و فعالیت های تفریحی غیر رسمی باشند ، گسترده باشد .

انواع شکل می تواند از بزرگ و یادمانه ای تا کوچک و خودمانی ، از طرح غیر منظم ، تا طرح رسمی و هندسی را در بر داشته باشد . اغلب میدانها در سطحی صاف ساخته می شوند ، ولی بسیاری از نمونه های به یاد ماندنی ( مثل توسکانی ) در زمین های شیب دار خلق شده اند . بعضی از میدان ها که مجموعه ای را برای ساختمان های مهم شهری یا مذهبی فراهم می آورند ، گاهی در یک جانب فضا و رو به ساختمان مذکور شکل گرفته اند و برخی اوقات درون خود فضا ساخته شده اند .

حتی میدان های چهارگوش رایج هم اگر گوشه هایشان بسته باشد و خیابان ها در وسط اضلاع آنها و یا در گوشه ها وارد شوند ، می توانند تنوع فوق العاده زیادی داشته باشند . یکی از نکات ظریف سیرک در شهر  بث ، تقسم جوانب آن به سه قسمت است ، به طوری که با ورود به میدان از هر یک از سه خیابان ، فرد با یک نمای عقب نشسته از ساختمان ها مواجه می شود ( به جای اغلب میادین که به چهار قسمت تقسیم می شوند و دید فرد به طور مستقیم از جلو و عقب امتداد می یابد ) .

به طور کلی میدان های عمومی عناصری به واقع به یادماندنی را در شهر ها وشهرک های موفق شکل می دهند ، البته در آنها تعدادی خیابان های قابل توجه نیز  وجود دارد .

نحوه شکل یابی میدان :

نحوه احداث و شکل یابی میدان ها نیز نقش مؤثر در چگونگی استقرار فعالیت ها و فضاها در آنها داشت . در بعضی از میدان های شهری که بتدریج و همزمان با توسعه شهر شکل می گرفتند و در هر دوره در گوشه ای از آنها بنایی ساخته می شد ، معمولا نحوه استقرار فعالیت ها و فضاها از نظم و سلسله مراتب مطلوبی پیروی نمی کرد ، زیرا که بناهای پیرامون میدان بدون یک برنامه و طرح از پیش فکر شده ساخته میشدند . اما در میدان هایی که فضاهای آنها را ابتدا طراحی و سپس احداث می کردند ، استقرار فضاها و فعالیت ها تابع نظم و سلسله مراتب سنجیده بود . معمولا در این حالت بناهای مهم در امتداد محورهای متقارن یا روبروی راههای اصلی و مکان هایی ساخته میشدند که از لحاظ کالبدی و بصری اهمیت داشتند .

میدان از دید ترافیك

به عقیده یك كارشناس ترافیك ، میدان یك نماد شهری است و تعریف ترافیكی ندارد و ترافیك نمی تواند در تعریف  آن دخیل باشد.

به گفته كامران صوری، كمتر از 100 سال است كه ماشین وارد شده و كمتر از 15 سال است كه مبحث میدان مهم شده است ، ولی امروزه وقتی می توان با اینترنت از اوضاع شهر باخبر شد ، وجود میدان تاثیر خود را از دست داده است.اما میدان یا همان فلكه از لحاظ ترافیكی نمادی است كه چراغ راهنمایی ندارد تا شما نیاز به توقف نداشته باشید. برای مثال میدان  آزادی یك میدان ترافیكی خوب است.میدان محلی است كه حجم ترافیك ندارد و چند تقاطع را به هم وصل می كند. متاسفانه امروزه میادین یا همان فلكه های شهر ما این حالت را هم ندارند و ما مجبوریم كه از چراغ راهنمایی در میادین استفاده كنیم مانند میدان فردوسی ، چون حجم زیادی اتومبیل وارد می شود و خروجی كوچك است پس چراغ زماندار نصب می شود ، اما در میدان امام حسین چون شعاع گردش زیاد شده و مدت زمان بودن در میدان نیز زیاد است ، نیاز به نصب چراغ نیست.از  آنجا كه اول میدان یا همان فلكه ساخته شده و بعد ترافیك ایجاد شده میدان های امروزی از لحاظ ترافیك مشكل پیدا كرده است.فلكه های امروزی چندین سال پیش ساخته شده و امروز نمی توانیم قضاوت كنیم كه این فلكه ها از لحاظ ترافیك خوب ساخته شده اند یا نه!شاید اگر قرار باشد به بحث توسعه محلات و اداره  آنها توسط خود مردم توجه شود ، بهتر باشد به ساخت و تاثیر میادین در شهرهای بزرگی همچون تهران توجه بیشتری كرد.

خصوصیات کارکردی میدان ها

فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین بودند و در کنار راه ها یا در محل تقاطع آنها قرار داشتند و دارای کارکردی ارتباطی ، اجتماعی ، تجاری ، ورزشی ، نظامی یا ترکیبی از دو یا چند کارکرد مزبور بودند ، میدان نامیده میشدند . میدان های کوچک به خصوص میدان های کوچک ارتباطی درون محله های مسکونی را اغلب میدانچه می نامیدند . این میدانچه ها را در برخی از شهرها مانند تهران قدیم ، نائین ، کاشان و یزد ، تکیه یا حسینه نیز می خواندند .

نوع و کارکرد اصلی میدان :

نوع و کارکرد اصلی میدان یکی از عوامل مهم و مؤثر در نحوه تنظیم و ترتیب مکان فعالیت های پیرامون یا درون هر میدان بود . چنانکه طبعا در یک میدان تجاری برون شهری که فاقد فضای ساخته شده بود مانند میدان گوسفند فروش ها ، اسب فروش ها ، کاه فروش ها ... فعالیت ها در فضای باز صورت می گرفت و هر گروه در بخشی از فضای میدان مستقر می شد – در حالی که در یک میدان حکومتی مهم ، حداقل در فضای باز واقع در جلوی عمارت حکومتی هیچ فعالیت کم اهمیتی مانند خرده فروشی و دست فروشی صورت نمی گرفت و همچنین به ندرت اتفاق می افتادکه ازفضای باز یک میدانچه ی محله ای به صورت دائمی برای خرید و فروش استفاده بشود .


نوشته شده در چهارشنبه 30 دی 1388 ساعت 07:25 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت