تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - مسیر های عبور دوچرخه
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

امروزه در همه کشور های پیشرفته دنیا ، در طراحی شهر های جدید و نوسازی شهر های کهن ، توجه به پیاده رو ها و مسیر های عبور دوچرخه و اسکیت یکی از مهمترین نکات میباشد .

با توجه به اهمیتی که امروزه سلامت جسم و روح شهروندان در امر برنامه ریزیهای شهری دارد ، لذا پررنگ شدن استفاده از وسیله ای مثل دوچرخه و همین طور کوتاه کردن مسیرهای مابین محل کار و محل زندگی میتواند سرلوحه برنامه ریزیها باشد .

اما به این مساله در شهر ما هیچ توجهی نشده است ، مطمئنا هیچ کدام از ما زنجانی ها در هیچ کدام از خیابان های شهر تابلوی مسیر ویژه دوچرخه و اسکیت را ندیده ایم و کاملا برایمان نا آشناست ، و این در حالی است که مردم ما به این ورزش ها علاقه ی زیادی دارند و با راه اندازی این مسیر های ویژه میتوانیم هم از بار ترافیکی شهر کم کنیم و هم به یکی از علایق همشهریانمان احترام بگذاریم .

 

 

در حال حاضر شلوغی خیابان های شهر ، اجازه تردد امن و مطمئن را به دوچرخه سواران و اسکیت سواران ما نمی دهد و چه بسا با طراحی این مسیرهای ویژه استقبال از این ورزش ها نیز بیشتر شود.

این امر نه تنها به بهبود اوضاع سلامت جسمی شهروندان کمک خواهد کرد بلکه در افزایش امید به زندگی ( از طریق ایجاد نشاط ) و پاک تر شدن هوای شهر و ایجاد رابطه صمیمی تری بین شهروندان  نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

این مسیر ها را می توان با کشیدن خط های سبز یا سفید و یا ترسیم عکس دوچرخه در قسمتی از خیابان از سایر قسمت های خیابان مجزا کرد .

 

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که ما در استانمان قهرمان جهانی دوچرخه سواری کم نداریم ( آقایان مهدی سهرابی و عباس سعیدی تنها ) و همین نکته خود دلیلی است برمدعای ما که همشهری های ما به این ورزش علاقه زیادی دارند و در گوشه و کنار خیابان های شهرمان دوچرخه  سواران و اسکیت سوارانی هستند که برای عبور و مرور خود در خیابان ها هیچ امنیتی ندارند .

با طراحی این مسیر های ویژه به اهداف زیادیخواهیم رسید از جمله :

1-اهمیت دادن به سلامت شهروندان

2-ساماندهی عبور دوچرخه سوارن و اسکیت سواران

3-کاهش بار ترافیک شهری

4-زیباسازی منظر شهری

5-همگامی با برنامه ریزی های شهری دنیا

با این توصیفات امیدواریم به زودی یکی از این مسیرها را در ( حداقل ) یکی از خیابان ها ی شهرمان ببینیم !

 

 


نوشته شده در دوشنبه 11 آبان 1388 ساعت 08:34 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت