تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - ماسوله
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

عکس های این مطلب هم در همان اردوی 2-روزه توسط استاد نجفی و آقای فیروزی گرفته شده است.

 هرجا كه تنوع طبیعی و ان سانی- تحت سیطره زمان و تاریخ - درهم می آمیزد، نوعی از الگوهای زیستی شكل می گیرد، كه به نوبه خود می تواند استثنائی و منحصر به فرد باشد.
ماسوله، نمونه بارزی از این  نوع زیستگاه تاریخی بشر است، كه به عنوان یك اثر ملی در سال 1354 شمسی به شماره 1090 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است. این شهر تاریخی، در طول عمر هزار ساله خود، در هماهنگی خارق العاده میان انسان و طبیعت. نمونه بارزی به شمار می آید. ماسوله در عرض جغرافیائی 13و09و37 شمالی و طول جغرافیائی 14و59و48 شرقی و در منتهی الیه منطقه مرطوب خزری، واقع در دره رودخانه ای كه سرچشمه های آن نزدیك دومین قله بلند كوه های طالش (ماسوله داغ با ارتقاع 3050 متر‌) است قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 1050 متر و اختلاف بین پایین ترین و بالاترین نقطه این شهر كوهستانی بیش از 120 متر بوده و همین مسئله موجب پیدایش نمایی بی‌نظیر در معماری ماسوله شده است و به همین دلیل گذرگاهها و معابر عمومی اكثراً همان بامهای خانه‌هاست.به‌عبارت دیگر در ماسوله غالباً وقتی از كوچه‌ای گذر كنی از روی بام چند خانه گذشته‌ای و ارتباط این گذرگاهها، با وسیلة پله‌های سنگی است كه نمای كلی روستا را یكپارچه‌تر و زیباتر می‌سازد.
روستای‌ ماسوله‌ در 35 كیلومتری جنوب‌ غربی‌ شهرستان‌ فومن‌ و در
۶۳ كیلومتری‌ رشت‌ واقع‌ شده است. ماسوله از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به تارم علیا محدود است.
این شهر تاریخی در وسعتی معادل 6/1 هكتار و در چهار محله ی خانه بر، كشه سر، اسدمحله و مسجدبر شكل گرفته است.
دارای بازاری در چهار طبقه می باشد که هر چهار محله بطور مستقل به بافت بازار شهر ارتباط بی واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بیش از 350 واحد مسكونی وجود دارد كه در گذشته (حدود صد سال پیش)، این تعداد  به 600 واحد بالغ  می گردیده است. وجود بیش از 120 واحد تجاری در محدوده بازار آن، بیش از 6 كاروان سرا، دو حمام قدیمی، بیش از 33 چشمه عمومی، ده مسجد و پنج امام زاده حاكی از رونق و شكوفائی این شهر در دوره های متاخر می باشد. جمعیت ماسوله طی 60 سال گذشته از حدود 3500 نفر به  900 نفر كاهش یافته است. این امر نشانه سیر نزولی تاریخ این شهر كهن  است.
انسانهائی كه در یك زندگی كاملا سازگار با طبیعت، این زیستگاه و این كالبد شهری و معماری خارق العاده را خلق كردند، اگر می دانستند آیندگانشان این گونه با دست آوردهایشان رفتار می كنند، بی  شك، به سادگی آنها را به آیندگان نمی سپردند.
در دهه های اخیر و به دلایل گوناگون  هویت تاریخی  فرهنگی و زیست محیطی این مجموعه نادر مخدوش شده است و وضعیت فعلی این بافت با ارزش در شأن شهرت قبل نمی باشد.
با این همه شهرت و محبوبیت ماسوله در میان پنج شهر ـ روستای شگفت انگیز (ابیانه، كندوان،  میمند و سرسید آقا)  زبانزد خاص و عام است. شاید سالیانه چند هزار نفر مسافر از این شهر تاریخی و مناظر تاریخی و طبیعی آن دیدن می كنند. این تعداد مسافر بیشتر در سه ماهه تابستان از این شهر بازدید می كنند، چرا كه هوای آن در این فصل معتدل و مرطوب است. گرچه كه زیبائی های آن در سه فصل دیگر سال چه بسا بیش از تابستان است.

ماسوله ، روستای پلكانی

«شهرك چشمه‌سارهای شفاف» «روستای پلكانی» «شهرك ستارگان روشن» «روستای آبشارهای غلتان» ، جادة‌ با صفایی كه در میان شالیزارهای سبز و خرم و جنگلهای انبوه و سر به فلك كشیده از دو سر احاطه شده است ماسوله را از شرق به فومن و به دنیای خارج ارتباط می‌دهد.
اگر از كنار بستر مواج و خروشان «ماسوله رودخان» كه از ستیغ كوهستانهای ییلاقی ماسوله سرچشمه گرفته و از پایین روستا می‌‌گذرد به تماشا بایستی طبیعت زیبای ماسوله در نیمه نخستین سال، با طراوت و سرسبز است، مثل تكه‌های زمرد، و در نیمة دوم سال، مانند قطعاتی از طلای ناخالص، لابه‌لای بناهای قدیمی و چشمگیر آن می‌درخشد و منظره‌ای بس دلپذیری و رویایی به آن می‌بخشد.
ماسوله هم نزدیك به دریاست و هم قریب هزار و پنجاه متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب و هوای آن آمیزه‌ای است از لطافت هوای كوهستانی و رطوبت هوای دریا.
بازار ماسوله كه مركز تجارت ماسوله است بازاری است بدون سقف با چند طبقه كه منظرة جنگل را روبه روی خود دارد با دكانهای چموش‏دوزی، آهنگری، چاقوسازی، نانوایی، بقالی و ...
اعتقادات مذهبی مردم ماسوله را از وجود پنج امامزاده و 18 مسجد در سراسر روستا بهتر می‌توان بازشناخت. در مورد علم باوری این مردم كافی است بدانیم كه از دیر باز دارای چنان فرهنگ اجتماعی درخشانی بوده‌اند كه در استان گیلان بعد از شهر رشت در روستای ماسوله مدرسه ایجاد شده است
خانه‌ها بیشتر دوطبقه و به ندرت یك و یا سه طبقه است. دالان، سیاهچال، انبار، پله‌های بلندی كه طبقة همكف را به طبقة دوم می‌پیوندد، «پشن» كه همان «توالت» باشد، هال كه به زبان محلی به آن «چغم» می‌گویند،‌ اتاق نسبتاً‌ بزرگی كه محل پذیرایی میهمان است، اتاق كوچكتری كه نشیمن‌گاه دائمی ساكنان خانه است، و «سومه» كه مقر زمستانی خانواده است به اضافه تالار كه عبارت از ایوان كوچكی است قسمتهای یك خانه بزرگ و كامل را در ماسوله تشكیل می‌دهد. خانه‌های كوچكتر ساده‌تر است و فضای كمتری دارد. ماسوله‌‌ای خانه‌های خود را با خشت و سنگ و تیرهای چوبی و سرخس وحشی می‌ساختند. سرخس وحشی یا به زبان محلی «خَرف» به‌طور خودرو در ماسوله و اطراف آن به فراوانی می‌روید و عایق آب است. اكثر ماسوله‌ایها سالی یك بار رو بنای خانه‌های خود را با گلی زرد و بام آن را با گل كبود كه هر دو از كنارة «ماسوله رودخان» به دست می‌آید اندود می‌كنند

روستای ماسوله

محل:استان گیلان- شهرستان فومن

طول جغرافیایی:45

عرض جغرافیایی:50

نشانی فعلی:ماسوله

دوران:زندیه-قاجاریه

نوع:روستا - روستا

تاریخ ثبت ملی:1354/05/30

شماره ثبت ملی:1090

 


نوشته شده در یکشنبه 29 شهریور 1388 ساعت 06:31 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت