تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - نیروی باد در آسمان خراش ها
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

آسمان خراشهای اولیه به علت وزن زیاد ساختمان با دیوارهای باربر ساخته شده از مصالح بنایی چنان بودند نیروی باد قادر نبود به جاذبه زمین غلبه كند . با افزایش ارتفاع سرعت باد افزایش می یابد ، سرعت متوسط باد استاتیكی یعنی ثابت است ولی سرعت وزش های ناگهانی دینامیكی است ، بنابراین در طراحی ساختمان ها علاوه بر این با خمش یك طرفه (ناشی ازبرخورد باد به یك طرف ساختمان) و خمش دو طرفه كه تنش های برشی و پیچشی اضافی روی اعضای سازه وارد می كند و در نهایت تغییر مكان دوطرفه ایجاد می كند، روبرو هستیم  .

      تقسیم بندی سیستم لوله قابی :

سیستم های لوله ای با توجه با فاصله بین ستون های خارجی به چند دسته تقسیم می شوند كه به چند مورد اشاره می شود .

1)      قاب لوله ای با فاصله 10 تا 15 فوت (3 تا 4.58 متر) . به این ترتیب كه در پلان های مستطیلی در جهت كوتاه فاصله 3 متر و در جهت بلند 4.58 متر .كه البته این نوع فاصله گذاری برای پلان های غیر فشرده مناسب می باشد و در بسیاری از

ساختمان های بلند یافت می شود . اندازه ستون ها 38×40 اینچ و یا در بعضی طرح ها 27 ×40 اینچ . در ساختمان های فلزی این اندازه ها مقداری كوچكتر شده به میزانی كه ستونها 20 ×36 اینچ می باشند كه البته شرایط ضد آتش آنها را به اندازه ستون های مركب میرساند .

2)      قابهای لوله ای با فاصله 10 فوت (3 متر) ستون ، كه این فاصله برای همه ستون های اطراف محیطی استفاده می شود و در بعضی از ساختمان ها ممكن است برخی از طراحان و مالكان تصمیم بگیرند كه این فاصله كمتر نیز بشود كه اندازه ستون ها 27 ×48 اینچ برای ستون های تركیبی و 20×36 اینچ برای ستونهای فلزی بكار رود .

اولین ساختمانی كه از این سیستم استفاده كرده ، ساختمان 43 طبقه  دویت چیست نات در سال 1964 در شیكاگو است كه این سیستم به خاطر مشكلاتی كه دارد اصلاح شده است ؛ چنین به نظر می رسد كه روش لوله قابی برای ساختمان های فولادی تا هشتاد طبقه و برای ساختمان های بتنی تا شصت طبقه اقتصادی است .

 

ساختمان هائی با ارتفاع 120 متر در سال 1966 و با 43 طبقه ارتفاع ، در مرکز تجاری شهر شیکاگو ساخته شد و این ساختمان نمونه دیگری از سیستم لوله ای است که چهارچوبهای صلب خارجی که از ستونهای پیرامونی تشکیل شده اند ، سازه را مهاربندی کرده و اجازه ایجاد طبقاتی با فضای باز را می دهند

      Architecture.blogtak.com

 


نوشته شده در چهارشنبه 21 مرداد 1388 ساعت 12:55 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت