تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - روش های دفع زباله
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

در ایران زباله‌ها یا در خاک دفن شده یا سوزانده می‌شوند و حتی گاه در طبیعت رها می‌شوند. همه این راه‌ها برای محیط زیست بسیار خطرناک هستند و باعث فرسایش خاک، آلودگی هوا، زشت شدن مناظر طبیعی و همین طور نامناسب کردن محیط برای حیات وحش می‌شوند.

دفن زباله
دفن آخرین عنصر موظف در سیستم مدیریت مواد زاید جامد و سرنوشت نهایی تمام مواد زایدی است كه ارزشی ندارند و باید دور ریخته شوند. به عبارت دیگر دفن یك گزینه حتمی و اجباری است. دفن بهداشتی روشی مهندسی جهت دفن مواد زاید جامد در زمین، جهت ممانعت از آسیب زدن به محیط زیست می باشد. در این روش زایدات در لایه هایی با ضخامت مناسب پخش شده و فشرده می شوند و در انتهای هر روز با خاك پوشانده می شوند. بر اساس تجارب بدست آمده گذشته، در كشورهای پیشرفته و سایر جوامع، دفن بهداشتی در زمین اغلب به عنوان اقتصادی ترین راه حل دراز مدت برای مشكل مواد زاید جامد انتخاب شده است .
اگرچه خاك مهم ترین و گسترده ترین صافی فیزیكی، شیمیایی و بیولوژیكی آ بها، بازیافت كننده ضایعات و نیز دریافت كننده بسیاری از مواد می باشد لیكن ظرفیت آن محدود بوده ممكن است بسیاری از مواد سمی و آلاینده ها كه به خاك افزوده می گردند از نظر تمركز افزایش یافته و در نهایت به صورت تهدیدی جدی برای محیط زیست درآیند . عمده ترین مشكل محل دفن مواد زاید جامد شهری، شیرابه و گاز تولید شده در اثر تجزیه زباله های دارای تركیبات آلی می باشد. در این بین مهم ترین عامل آلودگی آب در محل دفن مواد زاید جامد، شیرابه است كه با ورود به آ ب های سطحی و یا زیرزمینی مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی برای انسان و جانوران ایجاد می كند.
بازیافت
بازیافت کاغذ تهیه کاغذ از طریق قطع درختان و استفاده از تنه و چوب آنهاست. اینکار انهدام جنگلها و افزایش آلودگی هوا شده هزینه و انرژی زیادی را مصرف می‌کند. بنا بر آمار ارائه شده، میزان مصرف کاغذ در انگلستان بحدی است که به ازای هر فرد سالانه دو درخت تنومند قطع شده و به شکل کاغذ دور ریخته می‌شود.

لازم به ذکر است بازیافت کاغذ موجب
۷۵ درصد کاهش آلودگی هوا، ۵۰ درصد صرفه جویی در انرژی و ۹۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب می‌شود.
آمار زباله ها در ایران نشان می‌دهدتولید زباله های کاغذی 4/1تولید زباله های کاغذی در کشورهای پیشرفته می باشد که این نشان دهنده ی این است که ایران بسیار در این زمینه پیشرفت کرده است.

سوزاندن
در ایران با توجه به کیفیت زباله‌های شهری که بهره‌وری بازیافت و کودسازی در آن‌ها زیاد‌است و نیز با عنایت به وجود زمین‌های بایر و فراوانی که در اطراف شهرها تناسب خاصی برای دفن بهداشتی زباله دارند، سرمایه‌گذاری در جهت احداث کارخانه‌های زباله سوز، توصیه نمی‌شود. اما از آنجا که آلودگی بیولوژیکی و عفونی زباله‌های بیمارستانی معمولاً بیش از انواع دیگر زباله است، کارشناسان، بهترین روش برای دفع زباله‌های مراکز درمانی را سوزاندن در کوره‌های زباله سوز، توصیه کرده‌اند. ضمنأ محاسن و معایب سوزاندن زباله با دستگاه‌های زباله سوز به شرح زیر خلاصه می‌شود:
محاسن:
*
این روش موثرترین روش دفع زباله است كه در مقایسه با سایر روش‌های دفع به زمین كمتری نیاز دارد. خاكستر باقیمانده به علت عاری بودن از مواد آلی و باكتری‌ها از نظر بهداشتی مخاطره آمیز نبوده و قابل دفن است.
*
 آب و هوا و تغییرات جوی تقریباً تأثیر مهمی در این روش ندارد.
 *
سوزاندن زباله در دستگاه‌های زباله‌سوز منافع جنبی نظیر استفاده از حرارت ایجاد شده برای گرم كردن بویلرها و در نتیجه تولید انرژی بهره دارد.

معایب:
 *
این روش در مقایسه با سایر روش‌ها به سرمایه‌گذاری و هزینهٔ اولیه بیشتری نیاز دارد.
 *
این روش ایجاد بو، دود و آلودگی هوا می‌نماید که عموماً مورد اعتراض مردم است.
*
 به پرسنل کارآزموده و افراد مجرب برای بهره برداری و نگهداری از دستگاه‌های زباله سوز نیاز است.
 *
هزینهٔ نگهداری و تعمیرات در این روش بیش از سایر روش‌های دفع زباله است.
 *
این روش برای دفع مواد زاید خطرناک نظیر مواد رادیواکتیو و مواد قابل انفجار روش مناسبی نیست


نوشته شده در سه شنبه 30 تیر 1388 ساعت 05:22 ب.ظ توسط حمید مولایی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت