تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - معماری مغول
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

مسجد جامع ارومیه از بناهای نیمه دوم سده هفتم هجری قمری است. این مسجد در وسط بازار قرار دارد و دارای صحن بزرگگ و شبستان آجری وسیع است كه قسمت اصلی وسطی آن با گنبدی بلند پوشیده شده است. محراب مسجد از نظر گچبری و خطوط از زیباترین آثار هنری مغول بوده و ارتفاع آن 82/7 متر و عرض آن 48/5 متر است.

البته محراب در سال 676 هجری قمری بدست استاد عبدالمؤمن تبریزی گچبری شده و شاید خود مسجد از این تاریخ قدیمی تر باشد. مسجد در سال 1184 هجری قمری بدستور رضا قلی خان بیگلر بیگی ایل افشار و حاكم ارومیه تعمیر شده است.

قره كلیسا ـ (كلیسای طاطاوس)

این كلیسا كه به نام تادی مقدس هم نامگذاری شده در روستای قره كلیسا از توابع سیه چشمه شهرستان ماكو ساخته شده و مزار تادی مقدس است. به استناد منابع تاریخی ارامنه در دوره ساساسنیان بخشی از ارامنه عمد ا پیرو دین زرتشت بوده اند و بخشی نیز آئین مهرپرستی داشته اند. برای نخستین بار در سل 43 میلادی دو نفر از مبشرین حضرت مسیح به نام های طاطاوس و باتیلموس از شمال بین النهرین گذشته و برای تبلیغ دین مسیح به آذربایجئان وارد می شوند.

. مسجد جامع

این بنا در داخل بازار است. احداث آن را به نیمه هفتم هجری قمری ربط می دهند. محراب این مسجد از نظر گچ بری یكی از زیباترین آثار هنری دوران مغول است

بازار ارومیه

در مركز شهر قرار گرفته و از خیبان امام منشعب می شود. این بازار مجموعه ای از راسته بازارهای عطاران زرگرها، بزازها، مسگرها و غیره می باشد كه قدمت آن به دوره زند و قاجار می رسد.

دریاچه ارومیه

تقربیاً دریاچه مستطیل شكلی است كه از شمال به جنوب كشیده شده و موجب تقسیم دو بخش خاوری و باختری گردیده است. وسعت آن 6 هزار كیلومتر مربع طول آن حدود 135 كیلومتر عرض آن بین 15 تا 50 كیلومتر است. عمق دریاچه بین 6 تا 16 متر و آب آن تلخ و شور و بچز جاور قرمز پوستی به نام آرتمیا سالنیا جاندار دیگری در آن وجود ندارد.

تخت سلیمان

مجموعه تاریی تخست سلیمان به عنوان مجموعه ای شاخص از دوران ساسایان تا دروه ایلخانی در چهل و دوكیلومتری شم صنایع دستی و سوغاتی ها

مهمترین سوغات شهر ارومیه عبارتند از صنایع چوبی، نقل، بید، مشك، لباسهای پشمی دستباف، عسل، لبنیات، عرقیات گیاهی، بید مشك.

ال شرق شهرستان تكاب در ستان آذربایجان غربی واقع است.

درمسیر مشهد مقدس از شهر سبزوار که می گذشتیم نظرمان را این یخدانهای زمان مغول جلب کرد که جزوء آثار تاریخی است پسرم رفت داخل این یخدانها را ببیند پس ازدقیقه ای آمد سر تکان داد وگفت داخلش پر از آشغال و چند تا سگ هم بودند.  

مسجد گوهرشاد

عمارتهای باشکوهی که توسط تیمور و جانشینان وی در سمرقند، هرات بنا شده است به تأثیر هنر ایلخانی در هندوستان کمک کرد و باعث فعالیت مکتب معماری مغول شد. معماری تیموری با آرامگاه احمد یاساوی در قزاقستان کنونی آغاز شد و در آرامگاه تیمور ( گورامیر) در سمرقند به اوج خود رسید. قرینه سازی محوی ویژگی تمام ساختارهای معماری تیموری است که در آن میان می توان به مجموعه شاه زند که دربرگیرنده آرامگاهها و مساجد در سمرقند است و مسجد گوهرشاد در مشهد اشاره کرد. گنبدهایی دوتایی با اشکال مختلف که با سفالها و کاشیهای رنگین تزئین شده اند.

معماری عثمانی مسجد ایاصوفیا

معماری امپراطوری عثمانی به واسطه سبک سیاق همانند مسجد سلیمان نقطه تمایزی در میان دیگر معماریها به شمار می رود. مسجد سلطان احمد که در قرن هفدهم ساخته شد نشان دهنده تطبیق و توسعه اشکال  کلیسای جامع هیگا صوفیا (مسجد ایاصوفیا) اس                                                 

گزارش گروه دین و اندیشه "مهر" می افزاید: معماری مغول از دیگر سبکهای متمایز سبک امپراطوری مغول هندوستان در قرن شانزدهم است. امپراطور اکبر با ترکیب عناصر اسلامی و هندو شهر سلطنتی فاتح پور سیکری را اواخر دهه 1500 میلادی در 26 مایلی غرب اِگرا ساخت.

تاج محل

نامی ترین بنای معماری سبک مغول تاج محل، قطره اشکی بر چهر ابدیت، است که در سال 1648 توسط شاه جهان به یاد همسرمجبوبش ممتاز محل که در زمان تولد چهاردهین فرزند آنها درگذشت ساخته شده است. استفاده فراوان از سنگ های قیمتی و کمیت وسیع استفاده از مرمر سفید تقریبا این امپراطور را ورشکست کرد

معماری ایرانی

یکی از اولین تمدنهایی که اسلام پس از ظهور خود با آن تماس حاصل کرد ایران باستان بود.

Bottom of Form

بلندترین گنبد آجری جهان

گنبد سلطانیه / زنجان
Soltaniye Dome / Zanjan / Iran

---
بنای گنبد سلطانیه در سال 702 ه ( به روایتی ) بر اساس طرح آرامگاه غازان خان كه آن نیز از بنای آرامگاه سلطان سنجر در (مرو) الهام گرفته ، هشت ضلعی ساخته شده بود با این تفاوت كه پلان آرامگاه سلطان سنجر مربع ،‌و پلان گنبد سلطانیه است . اگر چه تا حد زیادی معماری آرامگاه سلطان سنجر در بنای سلطانیه تاثیر گذاشته بود لیكن حیزهای ابتكاری در بنای اخیر بحدی است كه آنرا بصورت یكی از شاهكارهای هنر و معماری ایران در آورده است كه بعدها نمونه و الگوئی برای احداث تعداد زیادی از انبیه این دوره شد. همچنین معماری گنبد سلطانیه را شخصی به نام سید علی شاه انجام داده است


گنبد سلطانیه بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان و مقبرهٔ اولجایتواست که نام خود را به سلطان محمد خدابنده تغییر داد و از آتار مهم دوره ایلخانیان به حساب می‌آید.

این بنا مسجدی است بسیار زیبا از حیث معماری و تزیین و بزرگی دردنیا مشهور است. گنبد مزبور در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهرقدیم سلطلانیه قرار گرفته و بنایی است هشت ضلعی که طول هر ضلع آن
۸۰ گز است. هشتمناره نیز در اطراف گنبد دارد. و قدیمی‌ترین گنبد دوپوش موجود در ایران است. رنگگنبد آبی است. بر روی این اضلاع گنبد بلندی قرار گرفته که ارتفاع آنرا ۱۲۰ گزنوشته‌اند. در قسمت بالایی آن ساختمان دور تا دور اطاقها وغرفه‌ها ساخته‌اند. خودگنبد از کاشی‌های فیروزه‌‌ای رنگ پوشیده و سقف داخل اطاقهای بالا با گچ‌بری‌های وآجرهای رنگارنگ تزیین یافته است. در حاشیه طاقها آیات قرآنی واسماالله با خط جلینوشته شده‌است. حكاكی‌هایی در آجرهای دیوارها و سقف‌های رنگین بنا نیز دیدهمی‌شود


نمای داخلی گنبد سلطانیهتزیینات و نحوه‌ی ساخت این مقبره در واقع نقطه‌ی عطفی در معماری آن دوران بوده به این شكل كه سبكی جدید را در معماری به‌وجود آورده كه از معماری سلجوقی منفک شده است.

ساخت این گنبد در سال
۷۰۲ هجری قمری به دستور الجایتو در شهر سلطانیه، پایتخت آن زمان ایلخانیان آغاز شد و در سال ۷۱۲ هجری قمری به اتمام رسید.

بعضی از تاریخ نویسان نوشته اند سلطان محمد خدابنده این گنبد و بنای عظیم را بناکرد که اجساد ائمه اول و سوم شیعیان یعنی امام علی و امام حسین را از آرامگاهای خود به آنجا منتقل کند. ولی به علت خوابی که دید از این عمل منصرف شد.

دالان‌های تودرتویی در سردابه‌ی این بنا موجود است كه حدس زده می‌شود برای اجرای مراسم خاصی به كار می‌رفته. حتا حدس می‌زنند كه سلطان محمد خدابنده پس از مدتی از اسلام روی برگردانده و دوباره به اصل خود برگشته و شمن‌پرست شده و این دالان‌ها و فضاها برای اجرای مراسم مذهبی خاص پس از مرگ وی بوده است. البته جسد وی نیز به جای دفن در سردابه، در كوه‌های اطراف دفن شده است.

گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه قرار دارد و در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده‌است و شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه است.

گفته می‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از این گنبد الگوبرداری شده است. بنای این گنبد كه بعد از گنبدهای سانتامارینا و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیاست

 


نوشته شده در دوشنبه 29 تیر 1388 ساعت 10:52 ب.ظ توسط سمیه محرابی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت