تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - برج تایپه 101
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

برج تایپه101

 

 

 

مقدمه

برج تایپه101 که در دسامبر 2004 افتتاح رسمی شد، مرتفع ترین برج دنیا تا امروز می باشد. در قرن بیستم، رقابت برای کسب این عنوان در شیکاگو و نیویورک جنجال برپا کرده بود، اما اخیراً این رقابت به آسیا انتقال یافته است. 

هنگ کنگ، شانگهای، کوالالامپور و اکنون تایپه – تایوان، همه دارای بناهای عظیم مدرن هستند و بناهای بیشتری هم در هند و چین طراحی می شوند. پس چرا ساختمانهای کشورهای آسیایی خیلی مرتفع ساخته می شوند در حالیکه ایالات متحده و اروپا در حال صرف نظر کردن از این رقابتند؟  جوابهای فراوان این سئوال شامل غرور، نشان آشکار توسعه ملی، پیشرفت، جاه طلبی و اشتیاق خلق بناهای سمبلیک جدید ملی است. در این میان همچنین امید به کسب اعتبار داخلی و خارجی حائز اهمیت است و کشورهای سرمایه دار کم توسعه را شدیداً دارای اعتبار بین المللی می کند.

تاثیر ارزشهای سنتی 
یک اختلاف در بینش فرهنگی بین غربی ها و آسیایی ها وجود دارد، بطوریکه غربی ها صرفاً میزان بلندی ساختمان را در نظر می گیرند و برای آسیایی ها اغلب ابر- ساختمانها دارای ارزش نمادینی اند تا اهداف تجاری. 

ارتفاع 508 متری (667/1 فوتی) برج 101 در یک شرایط بحران اقتصادی ساخته شد. فضای اختصاص یافته به این برج چند برابر گرانتر از قسمتهای مختلف شهر است که فضای خالی فراوان دارند. با توجه به این ریسک اقتصادی و نیز خاطره حمله به نیویورک آیا شرکتهای چند ملیتی مایل به ساکن شدن در برج های بلند هستند؟ 

برج تایپه 101 با 101 طبقه، یکی از برج های بسیار بزرگ است که توسط
C.Y.Lee و شرکا، معمار بسیاری از ساختمانهای بلند تایوان و چین، طراحی شده است. در ساخت این برج از سبک معبد چینی(pagoda-style) الهام گرفته شده است. از سطح زمین، دید بینندگان به اولین قسمت بنا جلب می شود اما بعد متوجه دومین قسمت به طرف بالا می شود ، بدین ترتیب اندازه ظاهری بنا بیشتر دیده می شود. دومین قسمت برج 101 دارای 8 بخش است، یک عدد چینی که مفهوم پیشرفت دارد و همچنین به یک جوانه باز شده بامبو(گیاه خوش یمن چینی). به این ترتیب در طراحی آن توجه به فرم ترکیبی باعث ایجاد تعادل بین طرح بین المللی با فرهنگ سنتی این منطقه شده است. این برج به منطقه Hsinyi
، تنها قسمت تایپه که در نقشه اصلی می باشد مسلط است.
یك گروه ژاپنی سیستم‌های ساختمان‌سازی و آسانسور، سریع‌ترین آسانسور دنیا را در ساختمان 101 تایپه مركز تایوان كه با 508 متر ارتفاع ، بلند‌ترین ساختمان جهان شمرده می‌شود، نصب كرده است.

دو دستگاه از این آسانسور كه در ساختمان اداری 101 طبقه تایپه نصب شده است می‌تواند با سرعتی حدود یك هزار و 10 متر در دقیقه یعنی 6/60 كیلومتر در ساعت صعود كند. این آسانسور كه به‌عنوان پرسرعت‌ترین بالابر جهان دركتاب ركوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده است، گنجایش 24 نفر و یا ظرفیت حمل یك ‌هزار و 600 كیلوگرم را دارا است.


تاثیر روشهای مدرن 
ساختار ترکیبی بتن – فولاد یک شاهکار فوق العاده مهندسی است. این بنا نه تنها باید بار فوق العاده زیاد خود را تحمل کند بلکه باید در برابر زلزله ها و طوفان ها مقاومت داشته باشد. رطوبت نیمه گرمسیری، ابرهایی می آورند که قسمت فوقانی بنا را در طول زمستان نسبتاً سرد، می پوشانند. برج 101 با ساخته شدن در فاصله فقط 200 متری (650 فوت) از خط گسل با ویژگیهای پیشگامانه ای ساخته شده است. کره ای به وزن 725000 کیلوگرم (800
TON) و قطر 5/5 متر (18 فوت) روی طبقه هشتاد و هشتم، قسمتی از سیستم تنظیم کننده رطوبتی یا TMD است. ساختار اصلی نسبت به زلزله انعطاف پذیر است و کره مانند یک آونگ است که برای خنثی کردن حرکت ایجاد شده توسط بادهای قوی یا زلزله با یک حرکت انعطاف پذیر تاب می خورد، بدین ترتیب تشدید ( رزنانس ) در ساختمان کاهش می یابد و پایداری فراهم می شود.
توپ آویزان سیستم
TMD به عنوان یک جاذبه توریستی در رصدخانه بالای ساختمان مراجعین شهر را جذب می کند. انتظار می رود یک میلیون توریست در سال از رصدخانه Topview Taipei دیدن کنند و توسط سریعترین آسانسور دنیا که از سطح زمین تا ارتفاع 352 متری ( 41150 فوت ) در عرض 37 ثانیه بالا می رود به آن برسند. سریعترین آسانسور دنیا در این برج 17 متر در ثانیه ( 55 فوت در ثانیه ) حرکت می کند. ساختار برج یک چارچوب جعبه فولادی است که به طرف مرکز، 16 ستون متشکل از صفحات فولادی دارد و جهت افزایش استحکام هر کدام تا شصت و دومین طبقه با بتن پر شده است. نزدیک به هریک از چهار دیوار خارجی تا طبقه بیست و ششم دارای 2 ابر–ستون و 2 ابر– ستون فرعی و 2 ستون گوشه ای است. ابر– ستون ها و ابر– ستونهای فرعی با بتن مسلح 10000 Psi پر شده اند.

آیا تایپه 101 واقعا بلندترین سازه جهان است ؟

بسیاری معتقدند عناصری همچون تیر پرچم ، آنتن و منارهای مخروطی كه از ملحقات تعداد زیادی از ساختمان‌های بلند هستند، نباید در اندازهگیری ارتفاع ساختمان به حساب آورده شوند. همچنین از نظر فنی، برج‌های مشاهده و برج‌های مخابراتی بایستی به عنوان سازه در نظر گرفته شوند و نه ساختمان، چون این نوع برج‌ها قابل سكونت نبوده و فاقد فضای مسكونی یا اداری هستند.

با این اوصاف، به نظر میرسد برج تایپه 101 (Taipei 101 Tower) در تایوان، با ارتفاعی بالغ بر 508 متر، بلندترین ساختمان حال حاضر جهان باشد.

اما بایستی توجه داشت كه منار مخروطی بزرگ آن (با ارتفاع 60 فوت) باعث این افزایش ارتفاع شده است. پیش از ساخت برج تایپه 101، برج‌های دوقلوی پتروناس (Petronas Twin Towers) در كوالالامپور مالزی ، بلندترین ساختمانهای جهان به شمار می‌رفتند. همانند برج تایپه 101 ، بخش قابل توجهی از ارتفاع برج‌های دوقلوی پتروناس نیز به مناره‌های مخروطی‌شان مربوط است ، نه به فضای قابل استفاده آنها.

اگر در محاسبه ارتفاع ساختمان، تنها فضای قابل سكونت مد نظر قرار گیرد و از سطح پیادهرو ورودی اصلی تا رأس سازهای ساختمان (بدون احتساب تیرهای پرچم و مناره‌ها) اندازه‌گیری شود، در این صورت برج سیرز (Sears Tower) شیكاگو، با ارتفاع 442 متر ، كه در سال 1974 ساخته شده است ، هنوز نیز عنوان بلندترین ساختمان جهان را برای خود حفظ خواهد كرد.

اما اگر در اندازه‌گیری ارتفاع ساختمان‌ ، مناره‌ها ، تیرهای پرچم و آنتن‌ها نیز به حساب آورده شوند ، در این صورت رده‌ بندی بلندترین ساختمانهای جهان ، بایستی تمام سازههای ساخت بشر را ـ چه فضای قابل سكونت داشته باشند و چه نداشته نباشند ـ در بر بگیرد. با این فرض ، برج CN در كانادا ، برج مخابراتی و جاذبه گردشگری تورنتو با ارتفاعی بالغ بر 33/553 متر ، بلندترین ساختمان حال حاضر جهان خواهد بود.

نكته جالب توجه اینجاست كه هیچ یك از این ساختمان‌ها ، بدون توجه به اینكه بر اساس چه معیاری عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داشته باشند ، این عنوان و جایگاه‌ را برای مدت طولانی در اختیار نخواهند داشت. با توجه به رقابت شدیدی كه در حال حاضر میان كشورهای مختلف برای برافراشتن ساختمان‌های هر چه بلندتر وجود دارد ، حتی ساختمان‌های بلندتری كه هم اینك در مرحله طراحی و بر روی كاغذ هستند ، نیز نبایستی از حفظ درازمدت جایگاه‌شان در آینده مطمئن باشند .

جسارت در ساخت
بنا کردن ساختمان آسان نبود، لازم بود هزاران تن فولاد و بتن به آسمان بلند شود. زلزله ای در زمان ساخت در مارس 2002 سبب افتادن جرثقیلی در برج شد و چندین کارگر ساختمانی کشته شدند. همچنین سازندگان مجبور بودند به تقاضای دستور ساخت مبرم و طاقت فرسا به علت نزدیکی برج 101 به فرودگاه
Sungshan رسیدگی کنند. با توجه به درگیریها، مسیر های پرواز، تهدید می شد، بنابراین در زمان ارائه طرح 60 طبقه پیشنهاد شد که ارتفاع را محدود می کرد.

 تکمیل کننده های ترکیب این برج، رصد خانه و فضای رستوران در طبقه 86 و 88 هستند. منظور فراهم کردن یک تاثیر قابل توجه از تایپه همراه با چشم اندازی از کوهستان، رود
Keelung و جنوب دریای چین به طرف شمال برای گردشگران و جهانگردان است که موجب افزایش درک آنها را از حوزه رودخانه خواهد شد. درفضای باز برج 101Taipei آتریومی وجود دارد که نمونه شبیه به آن به سبک باروک، بنام Pizza del Campideglio در رم می باشد. این محل، چشم انداز فوق العاده ای رو به بالا به سقف شیشه ای و به اطراف و فروشگاهها دارد.

تکمیل طرح برج 101 باید بعنوان یک دستاورد مهم برای تایوان در نظر گرفته شود و البته شاهدی براین موضوع است که این کشور می تواند از نظر فرهنگی و اقتصادی در سطح جهانی رقابت کند. اغلب تایوانی ها از آنچه که برج 101 نشان می دهد احساس غرور می کنند. در تایوان، احتمالاً چنین سرمایه گذاری به شکل دیگر طراحی های شگرف ادامه پیدا کند. اگر تالار شهر
Taichung توسط Frank Gehri و موزه Guggenheim توسط Zaha hadid در Taichungساخته شود، جزیره تایوان به جلب توجه جهانی ادامه خواهد داد.

پس از حادثه تروریستى 11سپتامبر و ویرانى برج هاى دوقلو مركز تجارت جهانى نیویورك ،سازندگان این برج همه سیستم هاى ایمنى ساختمان را بار دیگر مورد بازنگرى قرار دادند .

حادثه 11 سپتامبر به معماران و مهندسان ثابت كرد كه حادثه اى مثل اتش سوزی در یک آسمانخراش میتواند حتی از زلزله یا توفان هم خطرناك تر باشد ، به همین دلیل اسکلت فولادی برج را با نوعی ماده ضد حریق پوشاندند .
طرح اولیه مربوط به سه ساختمان بلند بود ، اما شهردار تایپه می خواست یک بنای منحصر به فرد و بی همتا براى شهر و كشورش بسازد ، بنایى كه بتواند ركورد بشکند و در كتاب گینس ثبت شود. او و همکارانش پس از بررسی طرح های مختلف ، این آسمانخراش 101 طبقه را كه براساس شاخه گیاه بامبو طراحی شده است ، انتخاب كردند . جالب است بدانید براى طراحی داخلی این ساختمان از راهنمایی و دیدگاه های استادان " فنگ شویى " كه روش باستانى فرهنگ شرق در طراحی و چیدمان بناهاست استفاده شده است . هدف فنگ شویى ایجاد حس هماهنگی در فضاى ساختمان است .

بسیاری معتقدند عناصری همچون تیر پرچم ، آنتن و منارهای مخروطی كه از ملحقات تعداد زیادی از ساختمان‌های بلند هستند، نباید در اندازهگیری ارتفاع ساختمان به حساب آورده شوند. همچنین از نظر فنی، برج‌های مشاهده و برج‌های مخابراتی بایستی به عنوان سازه در نظر گرفتهشوند و نه ساختمان، چون این نوع برج‌ها قابل سكونت نبوده و فاقد فضای مسكونی یا اداری هستند.

با این اوصاف، به نظر میرسد برج تایپه 101 (Taipei 101 Tower) در تایوان، با ارتفاعی بالغ بر 508 متر، بلندترین ساختمان حال حاضر جهان باشد. 

نكته جالب توجه اینجاست كه هیچ یك از این ساختمان‌ها ، بدون توجه به اینكه بر اساس چه معیاری عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داشته باشند ، این عنوان و جایگاه‌ را برای مدت طولانی در اختیار نخواهند داشت. با توجه به رقابت شدیدی كه در حال حاضر میان كشورهای مختلف برای برافراشتن ساختمان‌های هر چه بلندتر وجود دارد ، حتی ساختمان‌های بلندتری كه هم اینك در مرحله طراحی و بر روی كاغذ هستند ، نیز نبایستی از حفظ درازمدت جایگاه‌شان در آینده مطمئن باشند .

سازه‌ی بنا: 

تایپه 101، به گونه ای طراحی شده که در مقابل گردبادها و لرزش های زمین لرزه‌هایی که در ناحیه اقیانوسی آسیا متداول است، مقاومت کند. هدف طراحان این سازه، به گونه ای بوده است که در مقابل تندبادهای 60 متر بر ثانیه (216 کیلومتر در ساعت) و شدیدترین زمین لرزه‌ها نظیر آنچه در یک چرخه 2500 ساله رخ می دهد، مقاومت کند. آسمان خراش ها، باید در تندبادها انعطاف پذیر باشند و همچنین به اندازه کافی محکم باشند که جابجایی زیادی به طرفین نداشته باشند. انعطاف پذیری، از خسارت به سازه جلوگیری می کند، در حالیکه مقاوم بودن سازه، آسایش ساکنین و حفاظت شیشه‌ها و تیغه‌ها (curtain walls) و مشخصه‌های دیگر را تامین می‌کند. اکثر طرحها به استحکام لازم می رسند. این استحکام، بوسیله توسعه عناصر ساختمانی نظیر شمعزنی بوجود می‌آید. ارتفاع فوق العاده تایپه 101، به همراه تقاضای محیط پیرامون آن، مستلزم نواوری های اضافی در بخش مهندسی است. این طرح، به استحکام و انعطاف پذیری لازم برای یک برج از طریق استفاده از سازه‌های فولادی کارامد دست یافت. تکیه گاه تایپه 101، دارای 36 ستون است که شامل 8 ابر ستون می باشد که از فشرده سازی بتن 10000 psi، بوجود آمده است. هر تراس پایه ای 8 طبقه، ستونهای هسته اصلی ساختمان را به ستونهای خارجی وصل می کند. این ویژگی ها به همراه استواری فونداسیون تایپه 101، باعث شده این بنا، یکی از استوارترین ساختمان های ساخته شده تا کنون باشد. این فونداسیون، بوسیله تیرپایه‌هایی که 80 متر درون زمین فرو رفته اند و 30 متر درون سنگ بستر دارازا دارند، تقویت شده است. هر کدام از تیرپایه ها، 5/1 متر قطر دارد که می تواند باری حدود 1000 تا 1320 تن را تحمل کند. پایداری این بنا، در طول ساخت به اثبات رسید، هنگامی که در 31 مارس 2002، زلزله 8/6 ریشتری، تایپه را لرزاند. این زمین لرزه آنقدر شدید بود که دو جرثقیل را از بلندترین طبقه در آن زمان که طبقه 56 ام بود واژگون کرد و این حادثه موجب مرگ 5 نفر شد. بازرسی های پس از آن نشان داد که هیچ خسارت ساختمانی به این بنا وارد نشده است و ساخت آن پس از مدت کوتاهی ادامه یافت. مهندسان Thornton-Tomasetti به همراه مهندسین مشاور Evergreen، یک شاغول فولادی 660 تنی طراحی کردند که به عنوان یک تعدیل کننده میزان شده، با قیمت 4 میلیون دلار امریکا مورد استفاده قرار گرفت. این شاغول، از طبقه نود و دوم تا هشتاد و دوم آویزان بوده و نوسان می کند تا تکان های ساختمان به علت تندبادهای ناگهانی را تعدیل کند. گوی این شاغول، بزرگترین گوی تعدیل کننده در جهان، متشکل از 41 صفحه فلزی مدور است که ارتفاع هر صفحه 128 میلیمتر است که به هم جوش داده شده اند تا کره ای به قطر 5/5 متر را تشکیل دهند. دو تعدیل کننده میزان شده دیگر، هر کدام به وزن 6 تن، در نوک منار قرار می گیرند. این ابزار، از وارد آمدن خسارت به ساختمان در اثر تندبادهای سهمگین، جلوگیری می کنند. تیغه‌های شیشه ای آبی- سبز بنای تایپه 101، دوبار لعاب داده شده اند، به گونه ای که اثر محافظت کننده در مقابل گرما و اشعه UV دارند و می توانند ضربه‌های 7 تنی را تحمل کنند

 

سمبولیسم:

تایپه 101، همانند همه برجها، در سمبولیم axis mundi شرکت می کند. ارتفاع 101 طبقه، یاداور تازه شدن زمان می باشد: قرن جدید، هنگامی که برج ساخته شد فرا رسید (1+100) و همه سالهای جدید که با ژانویه آغاز می شوند (ژانویه= 1= 01-1). این نماد، نشانگر ایده آل های برتر است به طوری که یک واحد بهتر از 100، که از قدیم نشان دهنده کمال بوده، می باشد (101). این نماد نشان دهنده نقطه ای است که برج در آن واقع شده است: 101، کد پستی منطقه تجاری بین المللی تایپه است. این عدد، همچنین سیستم اعداد دودویی به کار رفته در فناوری دیجیتال را تداعی می کند. برج اصلی، از هشت بخش تشکیل شده که هر کدام شامل هشت طبقه است. در فرهنگ چینی، عدد هشت نشانگر فراوانی نعمت، کامیابی و طالع خوب می باشد. در فرهنگهایی که هفته هفت روزه دارند، عدد هشت نمایانگر تازه شدن زمان (1+7) می باشد. در فناوری دیجیتال، عدد 8 نشان دهنده بایت، یعنی 1+7 بیت می‌باشد. یک بیت، کوچکترین واحد اطلاعات است. بخش های تکرار شده در این بنا، یاداور ریتم پادوگای آسیایی، ساقه بامبو (نماد آموزش و رشد) و یک شمش چینی باستانی یا جعبه‌های پول (نماد فراوانی نعمت) می باشد. چهار دیسک بر هر وجه ساختمان نصب شده است. نشانه ای که در ورودی ها نصب شده است، نشان دهنده سه سکه طلای طرح باستانی با حفره ای در مرکز آن می باشد. شکل های ruyi حلقوی در سرتاسر این بنا، به عنوان ایده اصلی طرح ظاهر می شوند. Ruyi یک نماد باستانی از ابرهای بهشتی است. این نماد، نمایانگر شفا بخشی، محافظت و کمال می باشد. هر آذین ruyi در نمای بیرونی برج تایپه 101، به بلندی حداقل 8 متر ، می باشد. با وجود شکل سنتی هر ruyi در بنای تایپه 101، طرح متالیک آن کاملا مدرن است. در هنگام شب، نور زرد روشن که از نوک برج در آسمان پراکنده می شود، نشانگر آزادی و خوشامد گویی می‌باشد. پارک میلنیوم در غرب تایپه 101، واقع شده است. طرح پارک به گونه ای است که یک ساعت در ورودی آن قرار گرفته است. انرژی این ساعت از وزش های باد تامین می شود. تایپه 101، شبیه به بسیاری از همشایگانش، تاثیر فلسفه فنگ شویی را نشان می دهد. مثالی برای این امر، فواره گرانیتی بزرگی است که در تقاطع خیابان songlian و خیابان Xinyi، نزدیک ورودی غربی برج قرار دارد. توپی در بالای این فواره، در راستای برج در حال چرخش است. این فواره عملکردی از فنگ شویی است. تقاطع T نزدیک ورودی بنا نشان دهنده کانال بالقوه انرژی مثبت از یک سازه و ساکنانش می باشد. تایپه 101، ترکیبی از طرحهای هنری سنتی و ایده‌هایی از فناوری ها و مصالح مدرن است. به عنوان یک اثر برجسته، این بنا سمبولیسم همه برجهای بلند را به عنوان یک مرکز جهانی، تداعی می کند

 

طراحی داخلی :

تایپه 101، اولین آسمان خراش ثبت شده‌ای است که در قرن 21 ساخته شده است. این بنا، چند ویژگی پیشرفته تکنولوژیکی را که یک مرکز تجاری و تفریحی باید دارا باشد را به نمایش می گذارد. اتصال به اینترنت و فیبر نوری در این بنا، سرعت انتقال اطلاعات را به یک گیگابایت در ثانیه می رساند. آسانسورهای دو طبقه این بنا که توسط شرکت سیستمهای ساختمانی و آسانسور توشیبا (TELC) ساخته شده‌اند، یک رکورد جدید با سرعت بالا رفتن 83/16 متر در ثانیه (6/60 کیلومتر در ساعت)، در سال 2004 به ثبت رساند. این سرعت، 7/34 درصد سریعتر از رکورد قبلی است که در اختیار آسانسور برج یوکوهاما واقع در یوکوهامای ژاپن می باشد که 5/12 متر در ثانیه سرعت داشت. آسانسورهای ساختمان تایپه 101، بازدید کنندگان را در عرض تنها 37 ثانیه، از طبقه پنجم به رصدخانه واقع در طبقه 89 ام می‌رساند. هر آسانسور، دارای بدنه آئرودینامیکی، سیستمهای ترمز اضطراری و اولین سیستم سه مرحله‌ای ضد پرتاب شدن در جهان می‌باشد. هزینه هر آسانسور، 4/2 میلیون دلار امریکا است. یک تعدیل کننده میزان شده 660 تنی، استحکام برج را در مقابل تندبادها تثبیت می کند. این تعدیل کننده، حرکات برج را به اندازه 40% کاهش می دهد. طبقه 101 ام متعلق به یک کلوپ اختصاصی به نام summit 101 می‌باشد. رصد خانه ها، در طبقات 89 ام و 91 ام قرار گرفته اند. دو رستوران در طبقه 85 ام واقع هستند: رستوران Diamond Tony’s که استیک و غذاهای دریایی به سبک اروپایی ارائه می دهد و رستوران Shin Yeh 101 که غذاهای سبک تایوانی را ارائه می دهد. تمام طبقه 86 ام متعلق به رستوران ژاپنی XEX می باشد. مرکز خرده فروشی چند فروشگاهی که به این برج متصل هستند، محل صدها فروشگاه شیک، رستورانها، کلوپ‌ها و دیگر جاذبه هاست. طراحی داخلی این مرکز تجاری، مدرن است در حالیکه از عناصر سنتی نیز استفاده شده است. نماد ruyi حلقوی، ایده‌ای است که درون این مرکز تجاری نیز تکرار شده است. بیشتر مشخصه‌های فضای داخلی نیز گویای سنت های فنگ شویی هستند.

 

منبــــع:
www.archiweek.com
 مرکز عمران ایران ، آرونا ، روزنامه آسیا
 و مقاله دات نت

 


نوشته شده در دوشنبه 29 تیر 1388 ساعت 10:46 ب.ظ توسط مهدی هادی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت