تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - آشنایی با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

 

مصرف لجام گسیخته انرژی  یكی از معضلات بزرگ كشور است و باوجود آن كه سال های طولانی مسئولان با این مورد درگیر هستند و همواره به دنبال راهكاری برای رفع آن بوده اند همچنان این مسئله پابرجاست. مبحث 19 مقرررات ملی ساختمان نیز یكی از راهكارهایی است كه در سال 1370 به تصویب هیات وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان‌های كشور الزامی شد، اما با وجود گذشت سال ها،  هنوز این مبحث به طور كامل اجرا نمی شود و با وجود اهمیتی كه این مبحث دارد شاید بسیاری از افراد جامعه با این مقوله آشنایی كامل ندارد تا در زمان خرید خانه به آن توجه و آن را از سازنده ساختمان تقاضا كنند، به همین منظور خبرنگار قلم سبز پای صحبت های  كارشناس شركت بهینه سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان؛ كه سال ها بر روی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان فعالیت كارشناسی داشته، نشسته است تا فرصتی برای آشنایی بیشتر با این مبحث و اطلاع از چگونگی شكل گیری و نحوه اجرای آن در ساختمان ها فراهم شود.

-  مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را تعریف كنید و بفرمائید اجرای این مبحث در ساختمان های كشور  چقدر در صرفه جویی مصرف انرژی تأثر گذار است؟

 مطابق با ماده 33 قانون نظام مهندسی كشور، مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان‌ها بر عهده وزارت مسكن و شهر‌سازی است. وزارت مسكن بر مبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات ملی ساختمان در 20 مبحث كرده است كه مبحث 19 آن مربوط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان است.  مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال 1370 به تصویب هیات وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان‌های كشور الزامی شد. این مبحث چندین بار باز‌نگری شده كه آخرین آن در سال 1381 بوده و پس از باز‌نگری به تمامی ارگان‌های كشوری ابلاغ شده است.  بر اساس مبحث 19 مقررات ملی ساختمان رعایت این موارد در ساختمان الزامی است:
• عایقكاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان ( عایقكاری حرارتی سقف و دیوار‌هایی كه با محیط بیرون و یا فضا‌هایی كه از نظر دمایی كنترل نمی‌شوند و سقف پیلوت ) اجباری است.
• نصب پنجره‌های دو‌جداره با قاب‌های آلومینیومی ترمال بریك، چوبی و یا P.V.C استاندارد
• عایقكاری حرارتی كانال‌های هوا، لوله‌های تاسیسات و سیستم تولید آب گرم
• نصب سیستم‌های كنترل‌كننده موضعی دما نظیر شیر‌های ترموستاتیك بر روی رادیاتور‌ها
• نصب سیستم‌های كنترل مركزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه‌گیری دمای هوای محیط
          اجرای این موارد حداقل 50% كاهش مصرف سوخت در ساختمان را به دنبال دارد.
- شركت بهینه سازی مصرف سوخت در اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان چه وظیفه ای دارد و تاكنون برای اجرای این مبحث چه اقداماتی انجام داده است؟
 شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت وظیفه سیاستگذاری مصرف انرژی و تدوین استاندارد‌های مصرف و برچسب انرژی و ارائه راهكار‌های مصرف منطقی انرژی را از جانب وزارت نفت به عهده دارد. از آنجایی كه بخش عمده‌ای از تلفات انرژی در ساختمان‌ها صورت می‌گیرد سازمان بخشی از فعالیت خود را به این بخش معطوف كرده است.  
بخش ساختمان و مسكن شركت بهینه سازی مصرف سوخت از سال 1380 در خصوص اجرائی كردن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان فعالیت مستمر داشته است. این فعالیت‌ها شامل هماهنگی با شهرداران مناطق مختلف شهر تهران به وسیله جلسات فنی هفتگی، ایجاد كار‌گروه مبحث 19 در مراكز استان‌های كشور، همكاری با كمیته تدوین مبحث 19 در خصوص باز‌نگری این مبحث، انعقاد قرارداد‌های سود تسهیلات با تولید‌كنندگان مصالح عایقكاری ساختمان، تهیه و تدوین استاندارد‌های عایق‌های حرارتی ساختمان و تجهیز آزمایشگاه‌های مصالح عایقكاری حرارتی به منظور تضمین كیفیت و استاندارد مصالح عایقكاری استفاده شده در ساختمان بوده است. در زمینه آموزش مبحث 19به مهندسین و كادر فنی مجری ساختمان‌ها نیز بخش ساختمان و مسكن دوره‌های متعددی با همكاری اساتید مركز تحقیقات ساختمان و مسكن و سازمان نظام مهندسی كشور از سال 1381 تاكنون ارائه كرده است.
--كدام ارگان های كشور در زمینه اجرای این مبحث دست اندر كار هستند؟ 
وزارت مسكن و شهر‌سازی مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای ساختمان‌ها را به عهده دارد، سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌ها نیز ساخت و ساز در شهر‌ها را نظارت، كنترل و ساماندهی می‌نمایند. معاونت معماری و شهر‌سازی شهرداری تهران و معاونت محیط‌زیست شهرداری تهران دو سازمان هستند كه به طور مستقیم در خصوص اجرای مبحث 19 مسئولیت و فعالیت دارند.
- چه موانع و مشكلاتی بر سر راه اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در ساختمان های كشور وجود دلرد؟
مشكلات متعددی جهت اجرائی شدن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در كشور وجود دارد كه برای فائق آمدن به مشكلات مذكور و اجرائی كردن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان اجرای موارد متعددی به طور همزمان ضروری است. با توجه به ارزان بودن حامل‌های انرژی در كشور و نداشتن آگاهی عمومی در خصوص ضرورت كنترل مصرف انرژی،‌ اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه از فعالیت‌های اصلی شركت بوده است، در این خصوص از طریق انواع كاتالوگ و بروشور، جرائد، روزنامه‌ها، نشریات و رادیو و تلویزیون و سایر رسانه‌های عمومی نسبت به آگاه‌سازی عمومی در كشور اقدام شده است. اطلاع‌رسانی تخصصی باید علاوه بر سازندگان ساختمان، به خریداران ساختمان نیز داده شود. به دلیل عدم آگاهی مهندسین و سازندگان و دست‌اندر‌كاران صنعت ساختمان در خصوص نحوه عایقكاری و اجرای مبحث 19 در ساختمان، اطلاع‌رسانی و آموزش به این افراد نیز در دستور كار شركت بهینه سازی مصرف سوخت قرار دارد و تاكنون دوره‌های آموزشی متعددی توسط بخش ساختمان و مسكن برگزار شده است. تهیه و تدوین نرم‌افزار‌های تخصصی و عمومی در این زمینه نیز در زمره فعالیت‌های این بخش از شركت می‌باشد. در حال حاضر با وجود آنكه اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در تمامی ساختمان‌های در حال ساخت اجباری و الزامی اعلام گردیده است، هنوز هماهنگی‌های لازم در ساختمان‌های اجرائی و ناظر وجود ندارد.
- فرهنگسازی و اطلاع رسانی صحیح در جامعه تا چه حد می تواند در نحوه مصرف انرژی توسط مردم تأثر گذار باشد ؟
 ارزان بودن حامل‌های انرژی در كشور ما متاسفانه حساسیت مردم را نسبت به استفاده صحیح و بهینه از آنها كم كرده است. مثال‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. به عنوان نمونه استفاده از پوشش گرم در زمستان در منازل و محل كار به دلیل دمای بالای محیط، كمتر مشاهده می‌شود و یا در بسیاری از فضا‌های اداری در زمستان برای كاهش دمای داخلی پنجره‌ها را باز می‌كنند. این نمونه كه تعداد آنها كم نیست بیانگر این واقعیت است كه ارزش انرژی مصرفی برای عموم افراد مفهوم نبوده و نیاز به تبلیغات و آگاه‌سازی همه جانبه‌ای در این خصوص وجود دارد همانگونه كه در بالا اشاره شد‌ اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه از فعالیت‌های اصلی شركت بهینه سازی مصرف سوخت بوده است، در این خصوص از طریق انواع كاتالوگ و بروشور، جرائد، روزنامه‌ها، نشریات و رادیو و تلویزیون و سایر رسانه‌های عمومی نسبت به آگاه‌سازی عمومی در كشور اقدام شده است.


نوشته شده در پنجشنبه 25 تیر 1388 ساعت 09:53 ق.ظ توسط علیرضا بیاتی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت