تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - واحد تصفیه آب زنجان
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

با سلام . این مطالب طی بازدید گروه شهرسازی از واحد تصفیه آب زنجان جمع آوری شده است . از دوستان تقاضا داریم که اگر مطلب یا عکسی دارند که مطالب را تکمیل یا تصحیح می کند به من یا خانم عزیزی برسانند تا حق مطلب ادا شود .با تشکر فراوان از جناب آقای مهندس لطفی ، ناظر الکترومکانیکال این واحد.

ایمانی - عزیزی

در واحد تصفیه آب زنجان ، یک مدول ساخته شده است و مدول شماره 2 در حال ساخت می باشد ، ظرفیت آن 1270 لیتر می باشد و نیز 30 لیتر برای آب های پرت ( غیر قابل شرب ) تعیین گردیده است .

عملیات بر روی آب به دو صورت : 1 . فیزیکی شامل جداسازی مواد ( گرد و غبار و برگ و ... ) 2 . شیمیایی شامل گند زدایی و... انجام می گیرد .

سرچشمه ی آب ورودی به واحد تصفیه واقع در 15 کیلومتری سد تهم است که 3 کیلومتر مسیر این آب ها در مسیل جریان دارد . قابل ذکر است که آب از سد تهم وارد آبگیر شده و سپس به تصفیه خانه وارد می شود . برای رساندن آب به واحد تصفیه از بند آبگیر ، km  12.3 لوله گذاری فولادی به قطر mm 1200  انجام شده است .

فرایند پروسه ی تصفیه :

1 – شیرخانه ی آب خام : که واحدهای اندازه گیری در آن است : ph متر : به صورت آنالوگ و در محل ورود انجام می شود . فولومتر : به صورت online روی تابلوهای میمیک و مانیتورینگ مشخص می شود و کدورت سنج : واحد سوم اندازه گیری است . این بخش شامل شیر پروانه ای به علاوه ی محرک برقی است که در مواقع ضروری استفاده می شود . از شیر سوزنی نیز برای تنظیم دبی استفاده می شود .

2 – دیواره ی آرام کننده و کلر زنی آب .

3 – فلش میکسر : شامل مواد منعقد کننده ( کلروفریک ) به علاوه پلی الکترولی ( کمک کننده ) است که در مواقع ضروری یعنی هنگامی که کدورت بالا یا پایین می شود استفاده می شود . ( زیر 10NTU و بالاتر از 200 NTU ).

4 – فلوکلاسیون : همراه با زلال ساز است و همزن ها هنگام تشکیل پیوند ها ( فلوک ها ) فعال می شوند .

5 – زلال ساز : در این مرحله لخته سازی و ته نشین شدن ، برای بیرون کردن فلوک ها انجام میگیرد . در عین حال ممکن است بعضی مواد رسوب نکنند یا تشکیل فلوک ندهند ، در این صورت مواد وارد فیلتراسیون می شوند ، به این ترتیب که : از روی ماسه های سیلیسی به ضخامت 0.7 – 1.4 mm عبور می کند تا تصفیه فیزیکی کامل شود .

چشمه های فیلتراسیون نیاز به شستشو دارند که این عمل در مخزن بک باش ( معکوس ) در سه مرحله انجام می گیرد :

الف : دمنده های هوا ، هوا را با حجم زیاد وارد مخزن می کنند، مواد گرفته شده توسط سیلیس ها جدا شده و روی سطح آب می آیند.

ب : پمپ وارد هوا شده و آب و هوا همزمان وارد مخزن می شوند . لازم به ذکر است که 2 پمپ در مدار وجود دارد ، یکی فعال و دیگری به صورت stand by است .

ج : هوا از مخزن خارج شده و پمپ دیگر وارد مدار می شود تا زلال سازی انجام شود .

آب حاصل از این شستشو باید بازیافت شده و به چرخه تصفیه برگردد ، که این عمل توسط ریکاوری انجام می شود و در نهایت آب حاصل از فیلتراسیون به مخزنی با ظرفیت  15000 m مکعب انتقال داده می شود .

6 – عمل گندزدایی نهایی : روش اول و معمول ترین روش کلرزنی است . کلر آب بین 1.2 – 1 متغیر است . چنانچه آب هیچ کلری نداشته باشد ، سلامتی آب تضمین شده نمی باشد . کلر اولیه بهتر است 0.6 PPM و کلر نهایی  0.2 PPM  باشد .

روش های دیگر گند زدایی یکی روش ازن و دیگری روش UV  است .

بخش های مختلف واحد تصفیه آب زنجان :

1 – واحد شیمیایی :

مواد شیمیایی تهیه شده توسط پمپ ها به محل ورودی آب تزریق می شوند .

 ابتدا آب آهک وارد می شود که از آهک کیسه ای 98% تولید می شود ، بدین صورت که از آهک غبار گرفته شده و سپس Mixing  شده و به آب تزریق می شود .

در بخش پلی الکترولیت ، مواد شیمیایی توسط یک پیچ حلزونی به صورت آهسته وارد آب شده ، پس از میکس به ورودی تزریق می شوند .

2 - زلال ساز – فلوکلاسیون – ریناچ ( تنظیم دبی آب ) :

ورودی آب 200 – 300 Li  است و حدود 2 ساعت طول می کشد تا آب ورودی به کانال کناری برسد .

3 – واحد فلش میکسینگ :

کلر اولیه و آب آهک همزمان و بلافاصله بعد از ورود آب تزریق و میکس می شود .

این واحد برای 4 فلش میکسر طراحی شده و قرار است واحد تصفیه برای 1300 Li  آماده شود . ولی در حال حاضر فقط یک فلش میکسر فعال است . ( لازم به ذکر است که فلش میکسر 100 دور در دقیقه حرکت میکند . )

نکته قابل توجه این که آب ریکاوری هم در این قسمت وارد آب در حال تصفیه می شود .

4 – واحد فیلتراسیون :

نوعی صافی تند است که آب بلافاصله از آن خارج می شود . در این واحد 2 نوع فیلتر وجود دارد :

- فیلتر خشک که حاوی سیلیس 18% است و مواد معلق در آب را می گیرد . این نوع فیلتر بعد از مدتی توسط شستشوی معکوس احیا می شود . – فیلتر در مدار  .

5 – مانیتورینگ :

تمام فرایند پروسه ی تصفیه روی تابلو به حالت شماتیک نشان داده شده است . این تابلو برای 1000 NTU  قدرت طراحی شده است و بیش از این قدرت ، تصفیه از مدار خارج می شود .

6 – کلر زنی :

محل نگه داری و برداشت کلر ( مایع و گاز )

نشت 2 PPM  کلر باعث فعال شدن آلارم و آژیر خارج از سالن می شود . همین طور نشت 5PPM  باعث فعال شدن دوش های اضطراری و همزمان فن ها شده و گاز به سمت بیرون هدایت می شود . اپراتور این بخش باید همراه بالباس مخصوص و کپسول اکسیژن وارد شود . شعاع خطر نشت کلر  5Km  است .

توجه شود که  3PPM  کلر در شش ها برابر با مرگ است .

7 – کلریناتور :

کلر ورودی و خروجی توسط کلر سنج کم و زیاد می شود .

 

 

نکات قابل توجه در واحد تصفیه آب زنجان :

1 – سازه ها برای 12 ریشتر زلزله آمادگی دارند .

2 – سازمان های بهداشت ، آب و فاضلاب منطقه ای و جهاد دانشگاهی ، نظارت بر سلامت آب را بر عهده دارند .

3 – در زنجان 38% آب به صورت پرت به هدر می رود ، چون شکستگی شبکه زیاد است .

4 – افق این طرح سال 1410 است .


 

  

 


نوشته شده در یکشنبه 25 مهر 1389 ساعت 10:55 ب.ظ توسط سمیه ایمانی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت