تبلیغات
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر - سرانه کاربری اراضی در ایران و جهان 4
دانشجویان شهرسازی دانشگاه علمی_کاربردی ابهر

ما به این دلیل روی کره زمین هستیم که از زندگی لذت ببریم...

کاربری های بهداشتی

شامل حمام عمومی، توالت عمومی، رختشویخانه و غیره می باشد. این مراکز با بهداشت همگانی در سطح شهر سرو کار دارند و وجود آنها لازم و ضروری است و باید همگان به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

 

 

 در مورد تاسیسات بهداشتی، با توجه به ضوابط و معیارهای جمعیتی سرانه های زیر را می توان پیشنهاد داد.

حمام عمومی

6/0 مترمربع

رختشویخانه

4/0 مترمربع

توالت عمومی

05/0مترمربع

 

اراضی فرهنگی

شهرها بستر و تجلی گاه فرهنگ ها و مکان پویایی فرهنگی و تمدن اقوام می باشد و کاربری های فرهنگی در رده های مختلف سلسله مراتب خدماتی دارای خصایص و ویژگی های خاص خود هستند.انواع کاربری های فرهنگی بشرح زیر می باشند:

کتابخانه ، سالن اجتماعات، موزه ها، انتشارات، نمایشگاهها، بناهای یادبود، آرامگاه های مشاهیر و فرهنگستانها.

انواع کاربری های فرهنگی بر مبنای سلسله مراتب خدمات شهری:

-          اراضی فرهنگی رده محله: شامل کتابخانه کودکان و کتابخانه های درجه 5

-          اراضی فرهنگی رده ناحیه: شامل کتابخانه های درجه 4 و سالنهای اجتماعات

-          اراضی فرهنگی رده منطقه: شامل کتابخانه های درجه 3 و بنیادهای ارشادی و کانونها

-          اراضی فرهنگی رده حوزه: شامل کتابخانه های درجه 2 و بنیادهای ارشادی و کانونها

-          اراضی فرهنگی رده شهر و فراتر:شامل اماکن و محوطه های تاریخی، موزه ها، موسسات انتشاراتی، کتابخانه های ملی و سایر کتابخانه های بزرگ، نمایشگاها ، انجمن ها، بناهای یادبود، آرامگاه های مشاهیر و فرهنگسراها.

·         استانداردهای سینماوتئاتردرکشور های مختلف متفاوت است. مثلا در بعضی از کشورها، استاندارد 25/0 مترمربع نسبت به هر ساکن شهری در نظر گرفته می شود. برای ایجاد سینما و تئاتر و سالنهای عمومی دیگر در سطح شهرهای ایران تا حد 20000 نفر جمعیت، سرانه 3/0 مترمربع پیشنهاد می شود.

·         استانداردهای جهانی وملی کتابخانه های شهری : بنا به توصیه انجمن بین المللی کتابداران( ایفلا) برای هر نفر جمعیت باید 5/1 صندلی کتابخانه در 5/2 مترمربع فضا در نظر گرفت. بنابراین ظرفیت کتابخانه یا کتابخانه های شهری با 100000 نفر جمعیت، باید حداقل 150 صندلی باشد.

اراضی مذهبی

این نوع اراضی و کاربری، همانندکاربری فرهنگی، دارای انواع گوناگون در سلسله مراتب خدمات شهری است. نکته ای که باید متذکر شد این است که کاربری مذهبی بعموان زیرشاخه و زیرمجموعه ای از کاربری کلان فرهنگی می باشد. انواع کاربری مذهبی با توجه به سلسه مراتب خدمات شهری عبارتند از:

-          کاربری مذهبی رده محله: شامل مساجدکوچک، تکایا و حسینیه ها.

-          کاربری مذهبی رده ناحیه: شامل مساجد و فاطمیه ها.

-          کاربری مذهبی رده منطقه: شامل مساجد بزرگ و هیئت ها.

-          کاربری مذهبی رده شهر و فراتر: شامل مساجد اصلی شهر(مسجد جامع)، خانقاه ها، کلیساها، کنیسه ها، امامزاده ها، بقاع متبرکه، آتشکده ها و معابد.

در ایران بعد از انقلاب اسلامی، با توجه به روحیه فرهنگی-مذهبی موجود در جامعه و نیز با توجه به سیاست های دولت و بودجه های اختصاص یافته، احداث مساجد و سایر کاربری های مذهبی- اسلامی دارای رشد چشمگیری بوده است. بطوریکه  سرانه مربوط به این نوع کاربری  اراضی در مقیاس مناسب ثابت مانده است.

فرم کاربری های مذهبی در 3 فرم اصلی فیزیکی ذیل تجلی می نماید:

-          مسجد: ( کانون تجلی هویت معنوی مسلمانان و مهمترین عنصر شهری و معماری از صدر اسلام تا کنون و مرکز تبلور خلاقیت ذوق و سلیقه معماران مسلمان بوده است)

-          کلیسا: (کلیسا را به دو شکل اصلی معنی می کنند: اول، ساختمان کالبدی که محل گردهمایی مومنان است و دوم نهاد " کلیسا"  است که طبیعتا تمامی سازما نها و بنیاد های اجتماعی اجتماعی و آموزشی و اداری دین عیسوی را ، در وحدت جهانی آن، شامل می شود.)

-          معبد: ( مکان عبادت برای انسان بوده و جایی است که امر عبادت در آن تحقق می پذیرد. می توانیم پرستیدن چیز یا کسی را جدا از عبادت کردن آن چیز یا کس بشماریم و این دو واژه را متفاوت با یکدیگر  بدانیم و بر همین اساس معبد را از پرستشگاه جدا بدانیم.)

·         نظر به نقش و اهمیت مساجد در زندگی ایرانیان، لوزوم برنامه ریزی منسجم در این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این رابطه می توان مساحتی معادل 5/0 تا 7/0 متر مربع را بعنوان سرانه  شهری برای 20000 نفر جعیت پیشنهاد داد.

اراضی  خدمات اجتماعی

این اراضی بر حسب سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل است:

-          اراضی خدمات اجتماعی رده محله: شامل شورا ها.

-          اراضی خدمات اجتماعی رده ناحیه: شامل شورای ناحیه.

-          اراضی خدمات اجتماعی رده منطقه: شامل مجتمعات خدماتی حمایتی، شورای مناطق و کمیته امداد.

-          اراضی خدمات اجتماعی رده حوزه: شامل شورای سالمندان و موسسات خیریه.

-          اراضی خدمات اجتماعی رده شهر و فراتر: شامل سازمانها و انجمن های اجتماعی، کانون های اصلاح و تربیت و شورای شهر.

اراضی تفریحی

تفریح دامنه ای از فعالیت است که برنامه ریزان کاربری زمین آن را نسبتا فراموش کرده اند. تفریح موجودیت همگنی که به آسانی قابل تعریف باشد را نداردبلکه از فعالیت های گوناگونی تشکیل می شود که در دامنه گسترده ای از نقاط انجام می گیرد. تفریح نه کار است نه مانند خوابیدن و شستشو کردن نوعی وظیفه شخصی و اجتماعی به شمار می آید. هدف های اختصاصی تفریح عبارتنداز: استراحت، سرگرمی، رشد شخصی و اجتماعی و آموزشهای غیر اجباری برای بهبود مهارت ها. 

اراضی تفریحی بر حسب سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل است:

-          اراضی تفریحی رده ناحیه:

-          اراضی تفریحی رده منطقه: شامل سینما و مجموعه های تفریحی کودکان.

-          اراضی تفریحی رده حوزه: شامل سینما، برخی ازتاسیسات ویژه شهری مثل تله کابین و تئاترهای کوچک.

-          اراضی تفریحی رده شهر و فراتر: شامی سینماهای واقع در مرکز شهر، تئاترهای اصلی، باغ وحش، و راسته های تفریحی کوهستانی.

      


نوشته شده در دوشنبه 18 مرداد 1389 ساعت 11:11 ب.ظ توسط مریم عزیزی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت